Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 maja 2012, 09:25

autor: DogGhost

Premiera edytora poziomów do gry Portal 2. Cztery miliony sprzedanych egzemplarzy

Firma Valve wydała darmowe rozszerzenie DLC do gry Portal 2, które zawiera uproszczony edytor poziomów Perpetual Testing Initiative. Dowiedzieliśmy się również, że produkcja trafiła do czterech milionów graczy.

David Sawyer z firmy Valve Software udzielił wywiadu serwisowi NeoGamr. Rozmowa dotyczyła wydanego wczoraj darmowego rozszerzenia do gry Portal 2, zawierającego prosty w obsłudze edytor poziomów Perpetual Testing Initiative. Przy okazji dowiedzieliśmy się, ile egzemplarzy gry trafiło do graczy, a w serwisie Steam rozpoczęła się znaczna przecena tej głośnej produkcji.

Premiera edytora poziomów do gry Portal 2. Cztery miliony sprzedanych egzemplarzy - ilustracja #1

Wywiad dotyczy przede wszystkim przejścia od etapu pomysłu przygotowania przystępnego edytora, z którego mogliby korzystać wszyscy użytkownicy, do wcielenia go w życie. David Sawyer twierdzi, że pracownicy studia zaczęli rozważać stworzenie tego narzędzia mniej więcej w połowie procesu produkcji. Doszli do wniosku, że to rozwiązanie w pełni pasuje do obranej przez nich stylistyki zarówno samej gry Portal 2, jak i przygotowanych filmów promocyjnych.

Do tej pory gracze mieli możliwość tworzenia poziomów za pośrednictwem stosowanego przez twórców narzędzia Hammer. Dla wielu osób okazało się ono jednak zbyt trudne w obsłudze:

”W rezultacie mieliśmy wielu chętnych do tworzenia łamigłówek, ale tylko niewielu udało się przebić przez techniczne trudności i przygotować prawdziwe komory testowe. Mimo wszystko społeczność graczy stworzyła ok. czterysta poziomów. Niestety, z powodu braku standaryzacji procesu ich publikowania i dystrybucji, niewiele osób wiedziało o ich istnieniu, a jeszcze mniej podjęło trud ich uruchomienia.”

Dlatego właśnie wydano darmowy dodatek DLC z narzędziem Perpetual Testing Initiative. Choć w porównaniu do programu stosowanego przez deweloperów ma on bardzo ograniczone funkcje, to na pewno pozwoli na stworzenie w łatwy sposób ciekawych łamigłówek. Dodatkowo, jeśli użytkownik będzie chciał wprowadzić bardziej zaawansowane rozwiązania w swoim poziomie, to bez problemów przeniesie go do aplikacji Hammer i tam dopracuje. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wszystkie mapy będzie można publikować za pośrednictwem usługi Steam Workshop. Twórcy wciąż unikają odpowiedzi na pytanie, czy uproszczony edytor pojawi się również na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3.

W trakcie wywiadu David ujawnił również liczbę sprzedanych egzemplarzy gry Portal 2. Okazało się, że w ciągu roku od premiery produkcję studia Valve nabyły cztery miliony graczy. Co prawda nie wiemy jak rozłożyła się sprzedaż w zależności od platformy docelowej, ale dominujący udział w osiągniętym rezultacie mają z pewnością pecetowcy. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę częste przeceny na platformie Steam.

Do końca czwartku możecie kupić grę Portal 2 po promocyjnej cenie 5,09 euro (ok. 21 złotych). To wydanie posiada polską wersję językową.