Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 grudnia 2016, 13:42

autor: Entelarmer

Powstanie gra o Dywizjonie 303

Aleksy Uchański został prezesem nowo założonej firmy Movie Games, która zajmie się produkcją i wydawaniem gier. Przedsiębiorstwo rozpocznie karierę od wydania trzech tytułów, a jednym z nich ma być gra lotnicza na podstawie bestsellerowej książki Arkadego Fiedlera. Premierę zaplanowano na przyszły rok.

Starsi gracze mogą kojarzyć Aleksego Uchańskiego, redaktora pierwszych polskich czasopism poświęconych elektronicznej rozrywce: Gamblera i Top Secret. W późniejszych latach współtworzył on takie magazyny, jak Play, Komputer Świat GRY czy Dobra Gra, a następnie był związany z szeroko rozumianymi mediami (m.in. Axel Springer, Onet, Edipresse Polska). Jak czytamy w udostępnionej informacji prasowej (podajemy za stroną Wirtualne Media), Uchański został prezesem młodej firmy Movie Games, która ma zająć się produkcją i wydawaniem gier. Zapewnił też, że przez te wszystkie lata nie odszedł od wirtualnej rozrywki, a wręcz przeciwnie – pozostał aktywny zarówno jako gracz, jak i biznesman:

„Jestem z rynkiem gier komputerowych nieprzerwanie związany od ćwierćwiecza. Najdłużej jako dziennikarz, ale również współprodukowałem, lokalizowałem, licencjonowałem i wydawałem gry. Wspomnijmy choćby serię Skoki narciarskie - w swoim czasie najlepiej sprzedającą się grę w Polsce. Utrzymałem ciągłość relacji z rynkiem, do marca tego roku byłem wiceprezesem Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego, od stycznia zasiadam w radzie nadzorczej PlayWay. No i oczywiście wciąż aktywnie gram, choć już nie tak dużo jak kiedyś, a szkoda. Więc nie tyle wracam, co zwiększam zaangażowanie”.

Kadr z filmu Dywizjon 303. - Powstanie gra o Dywizjonie 303 - wiadomość - 2016-12-12
Kadr z filmu Dywizjon 303.

Niejako dowodem aktywnego podejścia Uchańskiego jest zapowiedź wydania trzech produkcji. O dwóch z nich nie wiemy nic, ale trzecia prezentuje się całkiem interesująco. Ma być nią gra lotnicza oparta na książce Arkadego Fiedlera Dywizjon 303, opowiadającej o tytułowej polskiej grupie lotników, która zapisała się w historii jako najskuteczniejsza jednostka powietrzna w trakcie bitwy o Anglię oraz desantu pod Dieppe. Wybór tego tematu częściowo uzasadnia przyszłoroczna premiera ekranizacji dzieła Fiedlera, ale ambicje twórców rzekomo wykraczają poza chęć podpięcia się pod ewentualny sukces filmu. Zdaniem Uchańskiego Movie Games pragnie „odnowić ten gatunek [gier lotniczych – przyp. autora]”, a debiut produkcji ma być międzynarodowym wydarzeniem. Jak łatwo zgadnąć, premiera ma nastąpić „mniej więcej za rok”.