Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 listopada 2022, 10:30

autor: Adrian Werner

Powrót kultowego taktycznego RPG; gracze zachwyceni, ale kilka zmian irytuje

Taktyczne jRPG Tactics Ogre: Reborn spotkało się z ciepłym przyjęciem. Gracze i media branżowe chwalą zmiany w warstwie technicznej i część z ulepszeń rozgrywki. Kilka zmian w gameplayu nie wszystkim przypadło jednak do gustu.

Źródło fot. Square Enix
i

Kilka dni temu zadebiutowała gra Tactics Ogre: Reborn, czyli odświeżona wersja klasycznego taktycznego jRPG-a. Produkcja okazała się sporym sukcesem, choć nie wszystkie wprowadzone zmiany zostały entuzjastycznie przyjęte przez graczy.

  1. Na Steamie 82% recenzji graczy to pochwała gry, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny” odbiór.
  2. Gra osiąga dobre wyniki aktywności – wczoraj ustanowiła nowy rekord na Steamie na poziomie 10 677 osób bawiących się równocześnie.
  3. Tactics Ogre: Reborn zostało również docenione przez media branżowe. Według serwisu OpenCritic średnia ocen z recenzji wynosi 85%.

Wrażenia graczy

Tactics Ogre: Reborn chwalone jest za wyśmienitą fabułę i bardzo rozbudowany turowy system walki. Gracze bardzo pozytywnie wyrażają się także o warstwie technicznej. Grafika została mocno odświeżona w porównaniu z wydanym w 2010 roku na PSP Tactics Ogre: Let Us Cling Together, ale zachowano specyficzny pixelartowy styl pierwowzoru, co nie zawsze zdarza się w przypadku remake’ów i remasterów japońskiej klasyki.

Poza odświeżeniem interfejsu i oprawy audiowizualnej Tactics Ogre: Reborn wprowadza również spore zmiany w rozgrywce. Nie wszystkim przypadły jednak one do gustu. Największe kontrowersje budzą dwie kwestie.

  1. Mniej elastyczny system rozwoju – dawniej można było swobodnie dobierać umiejętności, a teraz wiele z nich jest przypisanych do danych klas.
  2. Część osób denerwuje również ograniczenie tempa rozwoju bohaterów – gra ustanawia limit maksymalnego poziomu i co kilka misji, wraz z rozwojem fabuły, jest on podnoszony. Skutkuje to tym, że wrogowie zawsze są o 1-2 poziomy wyżej niż nasza drużyna.

Nie wszystkie nowości w rozgrywce spotkały się z negatywną reakcją. Graczom do gustu przypadły takie zmiany, jak:

  1. usprawniony system craftingu, który nie jest już tak bardzo losowy, jak w pierwowzorze.
  2. lepsze zbalansowanie klas, tak że każda z nich jest przydatna podczas bitew.
  3. chwalone są także ulepszenia w AI oraz mniejszy grind.

Przypomnijmy, że Tactics Ogre: Reborn ukazało się 11 listopada tego roku. Gra dostępna jest na PC oraz konsolach PlayStation 4, Nintendo Switch i PlayStation 5.

  1. Oficjalna strona gry

Na Switchu można grać myszką i klawiaturą!

Jako ciekawostkę na koniec warto wspomnieć, że wydanie Tactics Ogre: Reborn na Nintendo Switch obsługuje sterowanie za pomocą myszki i klawiatury. Działa to tak samo, jak na PC i gra np. podpowiada skróty klawiszowe.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej