Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 grudnia 2022, 09:14

autor: Adrian Werner

Ludzie z Valve mają pomysł na Portal 3, czekają tylko na zielone światło

Scenarzyści serii Portal mają już dobry pomysł na trzecią część serii i liczą, że uda się przekonać resztę pracowników Valve do tego projektu.

Źródło fot. Valve
i

Scenarzyści serii Portal mają już pomysł na kolejną odsłonę cyklu, choć niestety nie są w stanie obiecać, że wyjdzie z tego coś konkretnego.

 1. Ci scenarzyści to Erik Wolpaw oraz Jay Pinkerton. Pierwszy z nich pracował m.in. przy obu odsłonach serii Portal. W 2017 roku odszedł z Valve, ale kilka lat później wznowił współpracę ze studiem i odpowiadał m.in. za fabułę tegorocznego Aperture Desk Job. Z kolei Jay Pinkerton był zaangażowany w produkcję m.in. Portala 2, Team Fortress 2 oraz Half-Life: Alyx.
 2. Dwa dni temu kanał Did You Know Gaming opublikował widoczne poniżej wideo poświęcone potencjalnemu Portalowi 3. W nim Wolpaw zdradził, że wspólnie z Pinkertonem mają świetny pomysł na fabułę trzeciej części serii.
 3. Jest to jedynie zarys tego, w jakim kierunku poszłaby historia w cyklu i jak zaczęłaby się kolejna odsłona. Deweloperzy nie przygotowali scenariusza całej gry ani jej zagadek. Zarówno Wolpaw, jak i Pinkerton są jednak bardzo podekscytowani wymyśloną koncepcją i mają nadzieję, że uda się przekuć ją w Portal 3.
 4. Scenarzyści rozmawiali już z wieloma osobami w Valve na temat tego projektu i część z nich wyraziła nim zainteresowanie. Obecnie większość jest jednak zajęta innymi produkcjami i Wolpaw uważa, że najlepszym momentem na próbę przepchnięcia trzeciej części cyklu powinien być okres, kiedy duża część studia będzie przechodzić pomiędzy różnymi projektami.
 5. Wolpaw stwierdził też, że nie ma nic przeciwko spin-offom serii (takim jak Bridge Constructor Portal), o ile tylko nie zmniejszą one szans na powstanie Portal 3.

Przypomnijmy, że Portal 2 zadebiutował w kwietniu 2011 roku. Na trzecią część czekamy więc już prawie 12 długich lat. W tym roku miłym prezentem dla fanów marki okazało się Aperture Desk Job, czyli krótka i darmowa gra z uniwersum serii. Została ona zaprojektowana w celu zaznajomienia graczy ze Steam Deckiem, ale można w nią zagrać zwykłym padem.

Czekając na zapowiedź gry Portal 3, warto sprawdzić fanowskie przygody do drugiej części cyklu

Nawet jeśli Wolpawowi uda się przekonać Valve do opracowania Portala 3, to i tak miną długie lata, zanim gra trafi na rynek. Na szczęście miłośnicy marki nie mogą narzekać na brak zajęć, gdyż nadal w marę regularnie ukazują się fanowskie przygody i kampanie do tej serii. Poniżej podajemy kilka godnych polecenia modyfikacji z nowymi wyzwaniami do Portala 2.

 1. A Minuted Millions
 2. Aperture Adventures
 3. Cosmogony: Packed
 4. Designed for Danger
 5. Dilapidation
 6. EIDOLON
 7. Mind Escape
 8. Old Science Initiative

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej