Pokolenie Z ma zwyczaje, których firmy nie lubią: zmiana pracy i brak „lojalności”

Ludzie z tzw. pokolenia Z nie są zbyt lojalnymi pracownikami. Wystarczy im znacznie mniej niedogodności w miejscu pracy, aby poszukać nowego zatrudnienia.

rozrywka
Arkadiusz Strzała24 kwietnia 2024
Źrodło fot. Adeolu Eletu, Unsplash
i

Pokolenie Z (czyli ludzie urodzeni po 1995 roku) według badaczy rynku pracy, to ludzie zawodowo wykazujący się niską lojalnością. Nawet 51% osób w tej grupie wiekowej niemal ciągle aktywnie poszukuje pracy, nawet jeśli są aktualnie zatrudnieni. Chyba nie zdziwi nad główny powód – to nadal przede wszystkim warunki płacy. Ale co ciekawe, pokolenie Z coraz częściej dodaje do tego słabe perspektywy rozwoju i kiepski kontakt z szefem.

Pokolenie Z lubi zmieniać pracę

Według badań prowadzonych przez firmy Gallup i State of the Global Workplace, generalnie ogół pracowników traci zaufanie do pracodawców, z wyjątkiem osób pochodzących z czasów wyżu demograficznego. Te pracują z większym zaangażowaniem, niż kiedykolwiek. Pracownicy najmłodsi i z tzw. pokolenia Z, także są zaangażowani, ale raczej w sondowanie rynku pracy, głównie w poszukiwaniu lepszej dla siebie opcji.

Dla wielu ludzi atmosfera w pracy jest istotna. Źródło: Ant Rozetsky, Unsplash - Pokolenie Z ma zachowanie, którego firmy nie lubią: zmiana pracy i brak „lojalności” - wiadomość - 2024-04-24
Dla wielu ludzi atmosfera w pracy jest istotna. Źródło: Ant Rozetsky, Unsplash

Gdy takową znajdą, nie mają skrupułów przed porzuceniem dotychczasowego zatrudnienia. W szczególności dotyczy to kwalifikowanych pracowników technicznych. Udział osób stale poszukujących pracy wśród nich sięga nawet 92% (mimo zatrudnienia). Jednym z powodów, podawanych przez osoby z pokolenia Z, jest słaby kontakt z szefem. Tylko jedna trzecia pracowników prowadzi rozmowy na temat kariery w ciągu roku. Tymczasem 62% zatrudnionych deklaruje, że chciałoby częściej komunikować się z kierownictwem firm.

Wiele osób z młodszych grup pracowników chętnie przeszłoby na system pracy zdalnej. Tymczasem firmy raczej nie chcą się na to zgadzać, nawet jeśli jest to łatwe do wykonania w przypadku ich stanowiska. To także bywa powodem rezygnacji z pracy. Firmy powinny zmienić nastawienie w stosunku do osób z tzw. pokolenia Z, jeśli chcą utrzymać ich zatrudnienie. Warto im zapewnić drogi rozwoju, a także czasem po prostu wysłuchać i nieco nagiąć reguły.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Xiaomi 15 będzie podobno wyposażony w Snapdragona 8 Gen 4

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Grok AI zawitało na X. Stories wygeneruje podsumowanie postów

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

Jakość dźwięku na Spotify może już wkrótce wzrosnąć

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

AMD traci kolejnego partnera? Nadchodzący Exynos ma korzystać z GPU Samsunga

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania

Najnowsza aktualizacja Windowsa 10 i 11 psuje VPN i nie ma na to na razie rozwiązania