Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 maja 2018, 13:26

autor: ElMundo

PlayStation 4 wkracza w ostatnią fazę swego "cyklu życia" [news zaktualizowany]

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele Sony - z szefem SIE Johnem Koderą na czele - poinformowali, że konsola PlayStation 4 wkracza w tzw. fazę EOL, która oznacza stopniowe wygaszanie rozwoju tej platformy. Firma zarysowała też swoje plany i prognozy na kolejne lata.

PlayStation 4 wkracza w ostatnią fazę swego

Aktualizacja

Podczas rozmowy z dziennikarzami John Kodera potwierdził, że PlayStation 5 nie pojawi się rynku wcześniej, niż za trzy lata. To potwierdza wcześniejsze informacje o braku następcy PS4 na rynku w terminie do końca marca 2021. Wygląda więc na to, że przed „czwórką” jest jeszcze kilka lat spokojnej egzystencji na rynku.

Oryginalna wiadomość

Podczas corocznego "Sony Corporate Strategy Meeting" szef Sony Interactive Entertainment, John Kodera, odniósł się do przyszłości najpopularniejszej konsoli stacjonarnej, czyli PlayStation 4. Wedle jego słów po blisko pięciu latach obecności na rynku sprzęt ten wkracza w fazę End of Life (w skrócie: EOL), co oczywiście nie będzie oznaczać zaprzestania produkcji, ale z pewnością zmniejszenie częstotliwości aktualizacji i stopniowe przygotowywanie się do premiery ewentualnego następcy.

Słowa Johna Kodery potwierdzają założenia dotyczące sprzedaży konsoli – w tym roku nabywców ma znaleźć 16 milionów sztuk tego sprzętu, co stanowi zauważalny spadek wobec 2017 roku, kiedy sprzedano 19 milionów egzemplarzy. Szefowie Sony zwracają jednak uwagę na fakt, że ewentualne spadki zarobków z tytułu mniejszej sprzedaży konsoli zostaną wyrównane przez przychody z abonamentu PlayStation Plus, który stale powiększa grono klientów chętnych na rozgrywkę sieciową oraz darmowe gry.

John Kodera stwierdza jasno – konsola PlayStation 4 zmierza do końca swojego "cyklu życia". - PlayStation 4 wkracza w ostatnią fazę swego "cyklu życia" [news zaktualizowany] - wiadomość - 2018-05-23
John Kodera stwierdza jasno – konsola PlayStation 4 zmierza do końca swojego "cyklu życia".

Wzrosty notuje także platforma PlayStation VR, ale według Kodery nie są one takie, jakich oczekiwał koncern, co oznacza, że wirtualna rzeczywistość to wciąż temat zwyczajnie nierentowny. Ciekawie natomiast zapowiada się rozwój biblioteki gier dostępnych na konsolę PlayStation 4. Gracze mogą oczekiwać jeszcze większej liczby ekskluzywnych tytułów przeznaczonych na tę platformę. Nie oznacza to jednak, że zostaniemy zasypani zestawem zupełnie nowych marek – Sony chce postawić na odpowiedni rozwój aktualnie wykorzystywanych serii gier oraz odświeżanie klasycznych tytułów sprzed lat. Wygląda również na to, że gracze mogą spodziewać się większej ilości dodatkowej zawartości dla najpopularniejszych tytułów, bo Sony dostrzega spory potencjał finansowy w tym modelu sprzedaży.

Spotkanie w siedzibie Sony obejmowało okres do końca pierwszego kwartału 2021 roku. Można więc spodziewać się, że PlayStation 4 będzie panować na rynku przez najbliższe trzy lata, a kolejne wielkie zmiany w strukturze działki gamingowej japońskiego giganta są przewidziane właśnie na 2021 rok. Na pewno nie powinniśmy spodziewać się jakiejkolwiek zapowiedzi w kontekście hardware'u, o czym ostatnio wspomniał Shawn Layden, szef grupy wewnętrznych studiów deweloperskich Sony.

  1. Strona główna firmy Sony