Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 maja 2013, 11:44

autor: luckie

PlayStation 4 bardziej opłacalne od poprzednika – przewiduje Sony

Firma Sony chce uniknąć finansowych niepowodzeń w związku z premierą PlayStation 4. Dzięki wykorzystaniu istniejących technologii i pomocy partnerów, stworzenie nowej konsoli ma być zdecydowanie mniej kosztowne niż produkcja PlayStation 3.

Czy PlayStation 4 okaże się złotym dzieckiem Sony? - PlayStation 4 bardziej opłacalne od poprzednika – przewiduje Sony - wiadomość - 2013-05-10
Czy PlayStation 4 okaże się złotym dzieckiem Sony?

Firma Sony ogłasza wszem i wobec, że nie przewiduje znacznych strat finansowych po premierze PlayStation 4. Japończycy planują uniknąć kłopotów, w jakie wpędziło ich PlayStation 3 – opracowanie urządzenia (szczególnie mikroprocesora) okazało się na tyle kosztowne, że nawet mimo wysokiej ceny startowej, konsola (która zadebiutowała na rynku pod koniec 2006 roku) wyszła na plus dopiero w połowie 2010 roku.

Dyrektor finansowy Sony, Masaru Kato, wyjaśnia, że w wypadku PS3 mnóstwo funduszy pochłonęła produkcja autorskiego mikroprocesora Cell. Tym razem korporacja posiłkuje się już istniejącą technologią. Ponadto Sony przerzuciło wiele inwestycji na barki swoich partnerów, w tym firm zajmujących się produkcją urządzeń elektronicznych.

Na razie nie ujawniono przewidywań finansowych w związku ze sprzedażą PS4. Wiadomo natomiast, że ubiegły rok okazał się łaskawy dla Sony. Pod zarządem Kaza Hirai firmie udało się wyjść z dołka i przynieść zyski. Okazało się to możliwe dzięki kilku odważnym decyzjom reorganizacyjnym, obejmującym przede wszystkim redukcję tysięcy miejsc pracy, a także sprzedaż drogich biur w Japonii i Ameryce oraz udziałów w korporacjach DeNA Co. i M3 Inc. Dzięki tym zabiegom, Sony mogło sobie pozwolić na zakup firmy Gaikai. Zgodnie z oczekiwaniami, w ostatnim roku (od 1 kwietnia 2012 do 31 marca 2013 roku) zysk Sony wyniósł w przybliżeniu 458 milionów dolarów.

Wraz ze zbliżającą się premierą nowej konsoli Sony przewiduje oczywisty wzrost sprzedaży konsol. Ponadto firma szacuje, że w tym roku fiskalnym (kończącym się 31 marca 2014 roku) uda się rozprowadzić 10 milionów sztuk PS3 oraz 5 milionów PSP i PS Vita.