Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 maja 2019, 11:34

autor: Czarny Wilk

Pierwsze recenzje filmu Godzilla 2: Król potworów - jest średnio

Film Godzilla: King of the Monsters nie okazał się sukcesem artystycznym. Wyreżyserowana przez Michaela Dougherty'ego trzecia próba zamerykanizowania pierwszego potwora Japonii zbiera mieszane recenzje.

Dzisiaj do kin na całym świecie (a w Polsce za dwa tygodnie) wchodzi film Godzilla II: Król potworów – kolejna superprodukcja o gigantycznym potworze oraz bezpośrednia kontynuacja amerykańskiej Godzilli Garetha Edwardsa z 2014 roku. Wyreżyserowany przez Michaela Dougherty’ego obraz doczekał się pierwszych recenzji.

Niestety, Król potworów nie spodobał się prawie połowie krytyków. W serwisie Rotten Tomatoes 55% z 44 agregowanych recenzji ocenia film pozytywnie. Natomiast na 100 możliwych punktów Metascore w serwisie Metacritic Godzilla II zdobyła jedynie 50 – w tym wypadku próba branych pod uwagę artykułów wynosiła 18. To wynik zdecydowanie gorszy od poprzednika z 2014 roku, który zdobył odpowiednio 75% na Rotten Tomatoes i 78 punktów Metascore.

Tym razem Godzilla zmierzy się z Mothrą, Rodanem i Królem Ghidorą - Pierwsze recenzje filmu Godzilla 2: Król potworów - jest średnio - wiadomość - 2019-05-29
Tym razem Godzilla zmierzy się z Mothrą, Rodanem i Królem Ghidorą

Krytycy chwalą warstwę wizualną obrazu oraz pojedynki między monumentalnymi potworami. Zawodzi natomiast wątek ludzi oraz próby przemycenia w rozrywkowym filmie głębszych treści. Recenzent Globe and Mail podsumował Godzillę 2 następująco:

Jedyny problem głupiego filmu objawia się wtedy, gdy próbuje być on mądry. Podobnie do obrazu Garetha Edwardsa z 2014 roku, kontynuacja Dougherty’ego stale znajduje się w stanie konfliktu. Jedynym celem jej istnienia jest pokazywanie nam walk między Godzillą a jego równie wielkimi przeciwnikami. A mimo to film chce przekazać nam głęboką, mroczną opowieść o ludzkiej tendencji do samozniszczenia. Podczas seansu czuć, że to nie pasuje do tego całego nonsensu z potworami.

W podobnym tonie wypowiedział się krytyk IGN:

Wygląda niesamowicie i jednocześnie daje swoim ludzkim bohaterom szansę na pozostanie interesującymi pośród walczących potworów, wyposażając ich w ciekawe gadżety oraz świetne teksty. Niestety, fabuła produkcji została niepotrzebnie przekombinowana i momentami nie wypada zbyt mądrze, a najważniejsi bohaterowie mogli zostać lepiej nakreśleni.

Wybrane recenzje Godzilli II: Króla potworów

  1. IGN – 7.8/10
  2. The Globe and Mall– 3/4
  3. Time Out – 3/5
  4. New York Post – 2/4
  5. Indie Wire – C-
  6. Entertainment Weekly – C-
  7. The Guardian – 2/5
  8. ScreenCrush – 3/10
  9. Empire – 1/5

W polskich kinach Godzilla 2: Król potworów zadebiutuje 14 czerwca. W rolach głównych występują Kyle Chandler (grał w Wilku z Wall Street, Wieczorze gier), Vera Farmiga (Bates Motel), Millie Bobby Brown (Stranger Things) i Ken Watanabe (Godzilla z 2014 roku, Ostatni samuraj). Warto dodać, że w 2020 roku zadebiutuje kolejny film z Godzillą, będący już w produkcji Godzilla vs. Kong.

  1. Oficjalna strona Warner Bros.