W nocy dobiegła końca jubileuszowa, 90. ceremonia wręczenia Oscarów. Mimo 13 nominacji, The Shape of Water w reżyserii Guillermo del Toro zdobył jedynie 4 statuetki. Po piętach deptały mu Dunkierka, Blade Runner 2049 i Trzy billboardy za Ebbing, Missouri.

Jubileuszowa, 90. ceremonia wręczenia Oscarów już za nami. Gala zorganizowana w hollywoodzkim Dolby Theatre i poprowadzona po raz drugi z rzędu przez Jimmy’ego Kimmela przyniosła kilka ciekawych rozstrzygnięć. Nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że w tym roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej była wyjątkowo sprawiedliwa i rozdzieliła statuetki niemal równo po kilku głównych kandydatów. Aż 13-krotnie nominowany Kształt wody zdobył ostatecznie 4 nagrody (dla najlepszego filmu, reżysera, za muzykę i scenografię), a po piętach deptały mu Dunkierka oraz Blade Runner 2049, które zdominowały kategorie techniczne. Udało się również uniknąć wpadek, na miarę tej z ubiegłego roku. Z drugiej strony, wielu obserwatorów narzeka na przeraźliwą nudę.
Dunkierka otrzymała w sumie 3 statuetki – wojenne widowisko Christophera Nolana doceniono za montaż, a także dźwięk i montaż dźwięku. Dwukrotnie wyróżniono również niedocenionego przez widzów, pięknego wizualnie Blade Runnera 2049 (efekty specjalne, zdjęcia), znakomicie zagrane Trzy billboardy za Ebbing, Missouri (Oscary dla Frances McDormand i Sama Rockwella) oraz Czas mroku (m.in. charakteryzacja). Wśród aktorów statuetki otrzymali również Gary Oldman za brawurowy występ w Czasie mroku oraz Allison Janney w Jestem najlepsza. Ja, Tonya. Warto również zwrócić uwagę na przyznanie Oscara wstrząsającemu filmowi dokumentalnemu Ikar, poświęconemu dopingowi w sporcie.
Do największych przegranych tegorocznej gali zaliczyć należy Lady Bird (5 nominacji, wyłącznie w najważniejszych kategoriach – żadnej nagrody) oraz nowatorski brytyjsko-polski, pełnometrażowy film animowany techniką malarską Twój Vincent, który podobnie jak przy okazji Złotych Globów musiał uznać wyższość najnowszej animacji Pixara, Coco.
Pełna lista nagrodzonych prezentuje się następująco:
NAJLEPSZY FILM
AKTOR PIERWSZOPLANOWY
AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
AKTOR DRUGOPLANOWY
AKTORKA DRUGOPLANOWA
REŻYSER
SCENARIUSZ ORYGINALNY
SCENARIUSZ ADOPTOWANY
FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
DOKUMENT PEŁNOMETRAŻOWY
DOKUMENT KRÓTKOMETRAŻOWY
DŁUGOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY
KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI
PIOSENKA
MUZYKA
DŹWIĘK
MONTAŻ DŹWIĘKU
ZDJĘCIA
MONTAŻ
EFEKTY SPECJALNE
SCENOGRAFIA
KOSTIUMY
CHARAKTERYZACJA
Film:Trzy billboardy za Ebbing, Missouri(Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
premiera: 2017kryminałdramat
Film:Kształt wody(The Shape of Water)
premiera: 2017dramatfantasyromans
Film:Dunkierka(Dunkirk)
premiera: 2017wojennyakcjadramat
Dunkierka to film o operacji „Dynamo”, która polegała na ewakuacji żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich z francuskiej Dunkierki do Wielkiej Brytanii. To dramat wojenny pokazujący wydarzenia z kilku różnych perspektyw, budujący napięcie motywem przetrwania i walki o życie. Dunkierka to wojenny film skupiający się na trzech wątkach związanych z operacją „Dynamo”. Obraz ukazuje ucieczkę żołnierzy piechoty, cywilny statek, którego załoga chce pomóc uciekinierom, oraz pilotów myśliwców Spitfire osłaniających akcję. Każda z linii fabularnych rozgrywa się w innym przekroju czasowym – w ciągu tygodnia, dnia lub godziny. W produkcji nakręconej przez Legendary Pictures i Toho oraz dystrybuowanej przez Warner Bros. występują m.in. Fionn Whitehead (Tommy), Tom Glynn-Carney (Peter), Jack Lowden (Collins), Harry Styles (Alex), James D’Arcy (pułkownik Winnant), Kenneth Branagh (komandor Bolton), Mark Rylance (pan Dawson) oraz Tom Hardy (Farrier). Za scenariusz i reżyserię odpowiada Christopher Nolan. Film zdobył trzy Oscary – za montaż, dźwięk i montaż dźwięku. Zdjęcia kręcono w Dunkierce we Francji, a także w Weymouth i Swanage w Wielkiej Brytanii, Los Angeles i Rancho Palos Verdes w USA oraz Urk w Holandii.
17

Autor: Piotr Doroń
Z wykształcenia dziennikarz i politolog. W GRYOnline.pl od 2004 roku. Zaczynał od zapowiedzi i recenzji, by po roku dołączyć do Newsroomu i już tam pozostać. Obecnie szef tego działu, gdzie zarządza zespołem złożonym zarówno ze specjalistów w swoim fachu, jak i ambitnych żółtodziobów, chętnych do nauki oraz pracy na najwyższych obrotach. Były redaktor niezapomnianego emu@dreams, gdzie zagnała go fascynacja emulacją i konsolami, a także recenzent magazynu GB More. Miłośnik informacji, gier (długo by wymieniać ulubione gatunki), Internetu, dobrej książki sci-fi i fantasy, nie pogardzi również dopieszczonym serialem lub filmem. Mąż, ojciec trójki dzieci, esteta, zwolennik umiaru w życiu prywatnym.