Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 maja 2017, 17:12

autor: AlexB

Oculus VR zamyka wytwórnię Oculus Story Studio

Firma Oculus VR zamyka Oculus Story Studio – wytwórnię filmową zajmującą się kreowaniem eksperymentalnych animacji wykorzystujących rzeczywistość wirtualną. Stworzyła ona między innymi krótkometrażową produkcję Henry, która zdobyła prestiżową nagrodę Emmy.

Oculus Story Studio zostało założone w 2014 roku przez Saschkę Unselda i Maksa Plancka (weteranów animacji pracujących wcześniej dla Disney Pixar) oraz producenta Edwarda Saatchiego. Przez trzy lata wytwórnia ta, ściśle współpracująca z firmą Oculus VR, jedną z największych korporacji zajmujących się wirtualną rzeczywistością, pałała się produkcją filmów animowanych wykorzystujących technologię VR. Przez ten czas w Oculus Story Studio powstały takie filmy jak Lost, Dear Angelica czy Henry, który otrzymał w 2016 roku prestiżową nagrodę Emmy za najlepszy oryginalny program interaktywny. Niestety, jak podał dziś na oficjalnym blogu firmy Oculus VR jej przedstawiciel, Jason Rubin, zarząd korporacji podjął decyzję o zamknięciu wytwórni.

Oculus Story Studio oficjalnie przestaje istnieć. - Oculus VR zamyka wytwórnię Oculus Story Studio - wiadomość - 2017-05-08
Oculus Story Studio oficjalnie przestaje istnieć.

Według słów Rubina, krok ten został bardzo dokładnie przemyślany. Oculus VR zamierza bowiem przestać skupiać się na projektach wewnętrznych, zamiast tego włodarze firmy chcą zacząć w większym stopniu finansować zewnętrzne studia. Zdaniem przedstawiciela korporacji, tego typu podejście będzie bardziej przyjazne dla nowych twórców, którzy dopiero wkraczają w świat wirtualnej rzeczywistości i chcą z niego korzystać, lecz nie zawsze mają do tego odpowiednie środki. Ma to również pomóc samemu Oculus VR w dalszej pracy nad rozwojem sprzętu i oprogramowania.

„Nadal jesteśmy w pełni zaangażowani w rozwój filmu oraz innej działalności twórczej wykorzystującej VR.” – pisze Rubin i na koniec dodaje – „Naszym celem jest inspirowanie twórców zajmujących się wszystkimi mediami i gatunkami – filmowców, muzyków, malarzy, pisarzy, rysowników i innych – aby mogli oni przenieść swoje pomysły do rzeczywistości wirtualnej. Można jeszcze stworzyć mnóstwo niezwykłych rzeczy i nie możemy się doczekać, by je zobaczyć!”

Lost - pierwszy film stworzony przez Oculus Story Studio - Oculus VR zamyka wytwórnię Oculus Story Studio - wiadomość - 2017-05-08
Lost - pierwszy film stworzony przez Oculus Story Studio

Rubin zdradził także, że w ubiegłym roku firma Oculus VR zobowiązała się przeznaczyć dodatkowe 250 milionów dolarów na wsparcie dla projektów wykorzystujących wirtualną rzeczywistość – gier oraz widowisk. 50 milionów z tej kwoty ma pójść bezpośrednio do kieszeni artystów zajmujących się projektami niezwiązanymi w żaden sposób z elektroniczną rozrywką (czyli na przykład filmami). W zamian mają oni stworzyć na Oculus Rift bibliotekę tytułów, których zadaniem będzie przede wszystkim opowiadanie angażujących historii.

Z pewnością wiadomość o zamknięciu Oculus Story Studio może być dla niektórych przykra. Członkowie zespołu są pionierami jeśli chodzi o animacje wykorzystujące rzeczywistość wirtualną. Zapewnienia Jasona Rubina pozwalają mieć jednak nadzieję, że niedługo ujrzymy kolejne niezwykłe produkcje filmowe na VR. A co z Lost, Dear Angelica oraz Henrym? Mimo likwidacji studia, produkcje te nadal będą dostępne w Oculus Store.