Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 kwietnia 2023, 18:10

Ocena 6/10 może zrazić do dobrej gry, a wcale nie powinna

Czy gra opatrzona notą 6 na 10 może bawić? Czy jest może totalnym „crapem”? Zapraszamy na 30. odcinek podcastu GRYOnline.pl – o „średniakach” i zmieniającej się skali ocen gier wideo.

Źródło fot. Electronic Arts / Tate Multimedia.
i

Od jakiej noty zaczynają się dobre gry? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, kiedy zostałoby ono zadane. Skala ocen bardzo się bowiem zmieniła się na przestrzeni lat. Niezłe produkcje dostają dziś „ósemki”, choć – powiedzmy – piętnaście lat temu skończyłyby z „marną szóstką”.

Nie żeby była to zła ocena – to taki odpowiednik szkolnej „trójki z plusem”. Uczeń bardzo się starał, trochę się pouczył, ale opanował tylko część materiału. Któż jednak choć raz nie wziął tej „trójczyny” z pocałowaniem ręki?

Dlatego też przyznawana grze ocena 6/10 w żadnym razie nie powinna jej dyskwalifikować w oczach graczy. O tym, dlaczego nie, rozmawiali Adam Zechenter, Karol Laska i Maciej Pawlikowski w 30. odcinku podcastu GRYOnline.pl. Podobnie jak poprzednich epizodów, wysłuchacie go w serwisach YouTube, Spotify, Apple Podcast i Anchor.fm. Linki do nich znajdziecie poniżej.

Podcast GRYOnline.pl w YouTube

Podcast GRYOnline.pl w Spotify

Podcast GRYOnline.pl w Apple Podcast

Podcast GRYOnline.pl w Anchor.fm

Na tapet zostały wzięte takie produkcje, jak Diablo Immortal, Anthem, Fallout 76, nowy Kangurek Kao – który za tydzień zostanie udostępniony za darmo w Epic Game Store – czy Mass Effect: Andromeda. Bazując na własnych doświadczeniach, nasi redaktorzy wskazują powody, dla których warto dać tym grom szansę – nawet jeśli ciągnie się za nimi zła sława, a ich oceny są średnie.

Stając w obronie „średniaków”, należy pamiętać, że przez różne osoby mogą one być odbierane na rozmaite sposoby. Dla jednego gracza takie Diablo Immortal będzie kompletną stratą czasu, gdyż „nawet nie stało obok hitów Blizzarda”. Inny znajdzie w nim jednak przyjemną rozgrywkę, której szukał – i to za darmo. O ile, rzecz jasna, wcześniej nie zraziły go niskie noty gry.

Problem współczesnej skali ocen jest Wam doskonale znany – często piszecie w komentarzach pod recenzjami, że tytuł X otrzymał o jedno czy dwa „oczka” za dużo tylko dlatego, iż wydała go duża firma Y, a „indyk” Z został pominięty lub niedoceniony. Dajcie więc znać, w jakie „średniaki” Wy lubicie grać, nie zważając na ich kiepską renomę. Natomiast następnych odcinków podcastu GRYOnline.pl możecie spodziewać się – tradycyjnie – w kolejne piątki.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej