Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 sierpnia 2012, 11:17

autor: Olek

No Doubt kontra Activision – ława przysięgłych rozstrzygnie spór

Ciągnąca się od 2009 roku sprawa o bezprawne wykorzystanie wizerunku członków zespołu No Doubt w grze Band Hero w październiku trafi przed ławę przysięgłych sądu wyższej instancji w Los Angeles. Muzycy twierdzą, że koncern Activision pozbawił ich wielomilionowych zysków.

No Doubt kontra Activision – ława przysięgłych rozstrzygnie spór - ilustracja #1
Podobizny członków zespołu No Doubt w grze Band Hero.

Sporem pomiędzy No Doubt i wydawcą gry Band Hero zajmowało się dotąd dwóch sędziów wyższej instancji, trzech sędziów apelacyjnych, siedmioro sędziów sądu najwyższego w Kalifornii oraz sędzia federalny. Same koszty postępowania, do których zapłaty zobowiązany został koncern Actvision, pochłonęły już 100 tys. dolarów. Okazuje się jednak, że ostateczny werdykt wyda ława przysięgłych sądu wyższej instancji w Los Angeles, która 15 października przystąpi do rozpatrzenia sprawy.

Zdaniem Berta Deixlera z kancelarii Kendall Brill & Klieger, która reprezentuje interesy muzyków grupy No Doubt, przysięgli nie powinni mieć wątpliwości, że działania koncernu Activision były naruszeniem umowy i pozbawiły jego klientów znaczących zysków.

„Ława przysięgłych zrozumie, dlaczego wykorzystanie wizerunku artystów bez ich zgody w celu wzmocnienia oddziaływania produktu jest szkodliwe. Bardzo wiele znanych osób, które zaskarżyły bezprawne wykorzystanie ich cennych nazwisk i podobizn, wygrało takie sprawy. Nasi eksperci będą dysponować niezliczonymi przykładami” – przekonuje Deixler w rozmowie z serwisem GameSpot.

Przypomnijmy, że Gwen Stefani i jej koledzy podjęli kroki prawne przeciw koncernowi Activision po tym jak okazało się, że ich awatary w grze Band Hero mogą występować solo lub w innych zespołach, a także wykonywać cudze utwory. Tymczasem zdaniem artystów umowa zawarta z wydawcą dotyczyła jedynie trzech piosenek z repertuaru No Doubt. Muzycy stoją na stanowisku, że potencjalnie uszczupliło to ich konta o wiele milionów dolarów i domagają się odpowiednio wysokiej rekompensaty. Podejmowane dotychczas próby zawarcia ugody nie przyniosły rezultatu i sprawę musi rozstrzygnąć postępowanie sądowe.

gry