Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 marca 2018, 18:57

autor: Góral

Nintendo w tym roku pobije Microsoft na rynku konsol

Firma analityczna IHS Markit opublikowała kilka ciekawych danych związanych z kondycją konsolowego rynku. Poznaliśmy m.in. jego wartość oraz najbliższą przyszłość.

Konsolowy rynek ma się dobrze

Analitycy z firmy IHS Markit przygotowali raport dotyczący rynku konsol. Według ich wyliczeń będzie on wart w tym roku 42 miliardy dolarów, co oznacza 4% wzrost w porównaniu do około 41 miliardów wygenerowanych w 2017 roku. Choć to naprawdę sporo, to wynik nawet nie zbliży się do rekordowego 2008 roku, kiedy to za sprawą Wii wartość branży dobiła do 56 miliardów dolarów. Dobra sytuacja rynku w zeszłym roku spowodowana była przede wszystkim 33% wzrostem sprzedaży samego sprzętu, z którego zanotowano ponad 14 miliardów dolarów przychodu. Największy wpływ na ten rezultat miał Switch (blisko 13 milionów sprzedanych egzemplarzy według analityków, ale w rzeczywistości rozeszło się ich jeszcze więcej), a także udana premiera Xboksa One X i spore zainteresowanie PlayStation 4 Pro. Natomiast jeżeli chodzi o gry, to producenci zanotowali łącznie 23,6 miliarda dolarów przychodu, czyli o 12% więcej niż w 2016 roku. Z kolei na usługach Xbox Live i PlayStation Plus wypracowano 3 miliardy dolarów.

Nintendo w tym roku pobije Microsoft na rynku konsol - ilustracja #1

Microsoft wkrótce straci pozycję wicelidera

Co ciekawe, Microsoft zanotował w 2017 roku ponad 10 miliardów dolarów przychodu (nieco mniej niż w 2016 roku) z tytułu sprzedaży Xboksów, gier oraz subskrypcji. Najpewniej w tym roku firma zanotuje jednak kolejny spadek i da się przegonić na konsolowym rynku Nintendo. Japoński gigant od momentu premiery Switcha jest na fali i w zeszłym roku zanotował dwukrotny wzrost przychodów, osiągając około 8 miliardów dolarów. W tym roku ma być jeszcze lepiej i firma najpewniej wypracuje około 11 miliardów dolarów w porównaniu do 9 miliardów Microsoftu. Liderem, pomimo niewielkiego spadku, zostanie Sony, które zanotuje ponad 20 miliardów dolarów przychodu ze sprzedaży konsol PlayStation i innych produktów z nimi związanymi.

Rynek konsol w 2016, 2017 i 2018 roku / Źródło: IHS Markit - Nintendo w tym roku pobije Microsoft na rynku konsol - wiadomość - 2018-03-07
Rynek konsol w 2016, 2017 i 2018 roku / Źródło: IHS Markit