futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 7 lutego 2024, 12:27

autor: Marek Pluta

Najnowsza aktualizacja beta PS5 ulepsza kontrolery DualSense, poprawia jakość dźwięku i pracę mikrofonu

Sony zapowiedziało najnowszą aktualizację do PlayStation 5, która skupia się na poprawie jakości dźwięku z kontrolerów DualSense i DualSense Edge. Stanie się nie tylko głośniejszy, ale również wyraźniejszy.

Źródło fot. Sony
i

Na oficjalnym blogu Sony pojawiła się informacja o najnowszej becie aktualizacji oprogramowania PS5, która poprawi jakość dźwięku, emitowanego z głośnika wbudowanego w bezprzewodowe kontrolery. Znacznie podniesie to komfort rozgrywki, nie tylko sprawiając, że gracz będzie lepiej słyszał dźwięki, ale dzięki dodatkowym zmianom, także co mówi do innych, stanie się wyraźniejsze.

Sony usprawnia jakość dźwięku

Aktualizacja sprawi, że głośniki kontrolerów DualSense i DualSense Edge, mają emitować głośniejszy dźwięk, więc użytkownik będzie wyraźniej słyszał dźwięki w grach i czaty audio. Nowe oprogramowanie nie ogranicza się jednak tylko do podbicia natężenia dźwięku, ale również usprawnia system redukcji szumów, zintegrowany z wbudowanym mikrofonem. Firma wyjaśnia również, że nowy model uczenia maszynowego, oparty na AI, będzie jeszcze efektywniej tłumił dźwięki otoczenia oraz odgłosy pochodzące z gry, dzięki temu głos użytkownika, stanie się wyraźniejszy dla innych graczy.

Nowa aktualizacja nie ogranicza się jednak wyłącznie do ulepszeń dźwięku, ale też wprowadza kilka innych zmian. Umożliwia m.in. dostosowanie wskaźnika zasilania konsoli w ustawieniach systemu, a także zapewni dostęp do narzędzi udostępniania ekranu, które umożliwią wcielenie się w widza z możliwością interakcji z rozgrywką innej osoby. Innymi słowy, możemy obserwować grę przyjaciela i pomagać mu zaznaczając specjalnym wskaźnikiem lub podświetlając istotne elementy, które pomogą mu w postępach. Funkcja umożliwi też wyświetlanie emoji na ekranie hosta. Nowa opcja jest oczywiście domyślnie wyłączona, ale w razie potrzebny można ją aktywować w ustawieniach.

Warto jednak nadmienić, że działa ona tylko wtedy, gdy obaj gracze mają zainstalowaną nową aktualizację w wersji beta. Na razie nie każdy jednak może z niej korzystać, gdyż Sony udostępniło ją jedynie wybranym użytkownikom z określonych krajów. Reszta będzie więc musiała nieco poczekać, zanim także będą mogli przetestować dostarczone przez nią funkcje.

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

więcej