Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 4 października 2022, 14:32

autor: Adrian Werner

Najlepszą grę o Obcym i Predatorze warto odświeżyć wspólnie z kolegami

Ukazał się mod AvP 2: Cooperative, czyli projekt dodający dopracowany tryb kooperacyjny do klasycznego FPS-a Aliens vs Predator 2 studia Monolith.

Źródło fot. Sierra.
i

Za kilka tygodni gra Aliens vs Predator 2 będzie obchodziła 21. urodziny, ale mimo to powszechna jest opinia, że pozostaje najlepszą produkcją, w której spotykają się tytułowe obce rasy (a już na pewno najwyżej ocenianą). Nie jest to jednak pozycja bez wad, a jedną z nich do początkowo był brak trybu kooperacyjnego. Piszemy „był”, gdyż od kilku lat pojawiają się mody to naprawiające. Właśnie zadebiutował najnowszy i najlepszy z nich zatytułowany po prostu AvP 2: Cooperative.

Projekt opracowano tak, aby jak najbardziej przypominał oficjalny tryb kooperacyjny. Mod pozwala bawić się w co-opie zarówno w kampaniach, jak i wielu fanowskich mapach singleplayer. Autor zmodyfikował strukturę misji i wiele elementów rozgrywki, tak aby wyzwania nie były zbyt łatwe dla grupy graczy

Przy okazji twórca moda poprawił wiele błędów związanych z AI i wadliwymi skryptami. To chyba najważniejsza cecha modyfikacji. Wcześniejsze projekty tego typu (np. X co-op) miały z tym duże problemy, powodujące częste wieszanie się gry. Nie były również kompatybilne z wieloma mapami.

  1. AvP 2: Cooperative - pobierz mod z naszego FTP (autor udzielił nam zgody na hostowanie mirrora)

AvP 2: Cooperative do działania wymaga dwóch wcześniejszych projektów w postaci Master Server Patch oraz Ultimate Map Pack 3. Pierwszy z nich to fanowski patch, który przywraca multiplayer w grze. W 2008 po przejęciu firmy Sierra przez koncern Activision wyłączono tzw. Master Server, z którym komunikowały się inne serwery, tym samym uniemożliwiając nam przeglądanie listy aktywnych serwerów. Fani zakasali jednak rękawy i opracowali własną alternatywę, ocalając tym samym rozgrywki wieloosbowe w grze.

Z kolei Ultimate Map Pack 3 to zestaw ponad pół tysiąca najlepszych fanowskich map do AvP. Zawiera on praktycznie wszystkie poziomy wykorzystywane na wciąż działających serwerach, więc jest pozycją obowiązkową dla miłośników gry.

  1. Aliens vs Predator 2 - recenzja gry
  2. Aliens vs Predator 2 - poradnik do gry