Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 4 października 2019, 11:30

autor: AlexB

Mroczne materie - serial HBO i BBC na podstawie prozy Pullmana z nowym zwiastunem

Zadebiutował kolejny zwiastun serialu HBO i BBC Mroczne materie (ang. His Dark Materials) na podstawie trylogii powieści fantasy autorstwa Phillipa Pullmana. Pierwszy odcinek zadebiutuje 4 listopada.

Miłośnicy prozy Phillipa Pullmana zapewne już nie mogą doczekać się przyszłego miesiąca. 4 listopada zadebiutuje bowiem pierwszy odcinek Mrocznych materii – serialu stworzonego przez stację HBO we współpracy z BBC na podstawie trylogii pióra tego brytyjskiego pisarza, w skład której wchodzą powieści Zorza północna (znana również pod tytułem Złoty kompas), Magiczny nóż oraz Bursztynowa luneta. Z okazji zbliżającej się wielkimi krokami premiery pojawił się kolejny zwiastun produkcji. Prezentuje on kilka niepublikowanych dotąd ujęć, oferując lepsze spojrzenie na fabułę oraz świat, w którym rozgrywała się będzie akcja produkcji. Całość możecie obejrzeć poniżej.

Akcja serialu Mroczne materie rozgrywa się w fantastycznym świecie, nieco przypominającym nasz XIX wiek i epokę wiktoriańską, w którym dusze ludzi żyją poza ciałami ich właścicieli w postaci zwierząt, tzw. dajmonów, a kontrolę nad światem sprawuje organizacja zwana Magisterium. Żyje w nim Lyra Belacqua, rezolutna i psotna jedenastoletnia dziewczyna. Pozbawiona rodziców (jej jedynym żyjącym krewnym jest wuj, Lord Asriel) mieszka w Oksfordzie, konkretnie w stanowiącym ważny ośrodek naukowy Kolegium Jordana. Pewnego dnia uprowadzony zostaje przyjaciel dziewczyny – chłopiec kuchenny o imieniu Roger. Jest on kolejnym dzieckiem, które znika w dziwnych okolicznościach. Aby rozwikłać tę tajemnicę, bohaterka, wyposażona w niezwykłe urządzenie służące do odczytywania prawdy zwane aletheiometrem, wyrusza w niebezpieczną podróż. W jej ramach trafi na mroźną północ i spotka mnóstwo barwnych postaci, takich jak Cyganie, wiedźmy czy pancerne niedźwiedzie, a także stawi czoła potężnemu Magisterium z demoniczną Panią Coulter na czele.

Na Lyrę Belacquę czeka niezwykła przygoda. - Mroczne materie - serial HBO i BBC na podstawie prozy Pullmana z nowym zwiastunem - wiadomość - 2019-10-04
Na Lyrę Belacquę czeka niezwykła przygoda.

Scenariusz do wszystkich ośmiu odcinków pierwszego sezonu Mrocznych materii napisał Jack Thorne, znany przede wszystkim jako współautor Harry'ego Pottera i przeklętego dziecka. Wśród reżyserów poszczególnych epizodów znalazł się Tom Hooper, czyli laureat Oscara za Jak zostać królem. W serialu zobaczymy między innymi Dafne Keen (Logan), Jamesa McAvoya (cykl X-Men, niedawne To: Rozdział 2), Ruth Wilson (Luther) i Lin-Manuela Mirandę (Mary Poppins powraca).

Historia opisana przez Pullmana w trylogii Mroczne materie nie zostanie zamknięta w jednym sezonie serialu. Osoby obawiające się, że HBO i BBC nie zdecydują się na stworzenie kontynuacji, mogą jednak spać spokojnie. Jeszcze przed premierą zamówiony został drugi sezon produkcji. Wiemy już, że do obsady dołączą w nim Andrew Scott (Sherlock, Fleabag) w roli Stanislausa Grummana oraz Amir Wilson jako Will Parry.

Swoim występem w Lutherze Ruth Wilson udowodniła, że pasuje jak ulał do ról niepokojących bohaterek. - Mroczne materie - serial HBO i BBC na podstawie prozy Pullmana z nowym zwiastunem - wiadomość - 2019-10-04
Swoim występem w Lutherze Ruth Wilson udowodniła, że pasuje jak ulał do ról niepokojących bohaterek.

Przypominamy, że nie jest to pierwsza próba przeniesienia powieści Phillipa Pullmana na taśmę filmową. W 2007 roku swoją premierę miał Złoty kompas w reżyserii Chrisa Weitza. Mimo całkiem przyzwoitej obsady, z Nicole Kidman, Danielem Craigiem, Evą Green i Samem Elliottem na czele, oraz Oscarem za efekty specjalne, tytuł został dość chłodno przyjęty przez widzów i krytyków. Miejmy nadzieję, że serial będzie stał na wyższym poziomie.

  1. Oficjalna polska strona stacji HBO