Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 14 lutego 2023, 18:08

Mody do Hogwarts Legacy - są praktyczne i szalone

Brać moderska nie próżnuje. Hogwarts Legacy zostało już wzbogacone licznymi modami, tak praktycznymi, jak i kuriozalnymi.

Źródło fot. Źródło: NorskPL w serwisie Nexus Mods| Avalanche Software | Warner Bros. Interactive.
i

Hogwarts Legacy nie jest bezbłędne, choć część usterek miano naprawić w premierowej aktualizacji. Jednak nawet gdyby jakimś cudem była to gra doskonała, i tak znalazłaby się na celowniku moderów. Przez ostatni tydzień fani zdążyli „poczarować” w Dziedzictwie Hogwartu, tworząc przydatne lub dziwaczne mody.

Poniżej opisaliśmy naszym zdaniem najciekawsze modyfikacje, jakie do tej pory otrzymała gra. Lista na pewno nie jest kompletna, bo fani nie próżnują i mogło nam umknąć kilka(dziesiąt) pozycji. Jeśli uważacie, że brakuje tu niezbędnego lub wartego uwagi dzieła, zachęcamy do podzielenia się znalezionymi modami w komentarzach.

Grafika i interfejs

Jeszcze przed formalną premierą Dziedzictwa Hogwartu pojawiły się narzekania na problemy z działaniem gry, w tym spadkami płynności wyświetlania animacji. Nic więc dziwnego, że mody na zwiększenie liczby klatek na sekundę wzbudziły spore zainteresowanie, choć – jak to często bywa – nie wszystkie okazały się skuteczne. Oczywiście znaleźli się też gracze pragnący poprawić wygląd gry, najlepiej bez zmniejszania utraty wydajności.

Oto co dla nich przygotowali moderzy.

Ascendio

Dzieło użytkownika Seifunaru z serwisu Nexus Mods to jedna z najpopularniejszych modyfikacji do Hogwarts Legacy. Jej twórca wziął na warsztat parametry silnika Unreal Engine wykorzystanego w grze, dzięki czemu Ascendio ogranicza problemy z niestabilnym lub mało płynnym wyświetlaniem grafiki.

Mod bynajmniej nie jest panaceum na „zacinanie” się animacji, co przyznaje jego twórca. Na razie Seifunaru zignorował też błąd związany z generowaniem NPC, bo – jak to ujął – jest szansa, że prędzej tę usterkę naprawi Avalanche Software, niż uda się to moderowi. Niemniej Ascendio spełnia swoje zadanie i pozwala na bardziej komfortową zabawę.

Mod uwzględnia własny instalator, ale przed zainstalowaniem go należy uruchomić Dziedzictwo Hogwartu przynajmniej raz, by wygenerować pliki wykorzystywane przez modyfikację.

  1. Modyfikacja Ascendio w serwisie Nexus Mods

DLSS Update

Kolejny mod dla tych, którzy chcą zyskać więcej fps. DLSS Update autorstwa Scirlexa jedynie aktualizuje „przestarzały” plik technologii DLSS w wersji 2.3.1.1 do nowszego wydania 3.1.1. Mała rzecz, ale najwyraźniej ta prosta zmiana pomogła wielu graczom.

  1. Modyfikacja DLSS Update na naszym FTP

Cinematic and Realistic Reshade

Jeśli już udało się Wam uzyskać pożądaną liczbę fps w Dziedzictwie Hogwartu, być może przyszła pora zadbać o oprawę wizualną. Na przykład instalując modyfikację Cinematic and Realistic Reshade, która dodaje sporo atmosfery do gry.

Moder Deehn zmodyfikował tekstury, cienie i przesycone kolory Hogwarts Legacy, by całość wyglądała bardziej jak filmowa saga Harry Potter. Wszystko to z pomocą prostych efektów, które nie tylko nie zmniejszają płynności animacji, ale też można je dostosować pod własne preferencje.

Mody do Hogwarts Legacy - są praktyczne i szalone - ilustracja #1

Przykładowe porównanie graficzne: po lewej domyślnie, po prawej z modem Cinematic and Realistic Reshade.Źródło: Deehn w serwisie Nexus Mods | Avalanche Software | Warner Bros. Interactive.

Reshade można pobrać z serwisu Nexus Mods lub strony modyfikacji. Przy instalacji wybieramy „Hogwarts Legacy”, a później opcje „SweetFX by CeeJay.dk”, „qUINT by Marty Mcfly” oraz „Legacy effects” (na końcu listy).

  1. Modyfikacja Cinematic and Realistic Reshade w serwisie Nexus Mods

Smaller UI

Następna prosta modyfikacja zainteresuje osoby, którym w podziwianiu magicznych widoków przeszkadza interfejs, ale nie chcą go całkowicie wyłączać. Smaller UI to – zgodnie z nazwą – mod sprawiający, że elementy HUD-u zasłaniają mniej ekranu.

Po pobraniu i wypakowaniu archiwum przenosimy plik „zSmallerUI_P.pak” do folderu Steama z grą („Steam\steamapps\common\Hogwarts Legacy\Phoenix\Content\Paks”).

  1. Modyfikacja Smaller UI w serwisie Nexus Mods

Multi(kulti)

Wśród zarzutów wizualnych wysuwanych pod adresem Dziedzictwa Hogwartu znalazł się też ten dotyczący personalizacji awatara. Z jakiegoś powodu gra nie pozwala na stworzenie bohatera o bardzo jasnej lub bardzo ciemnej karnacji.

Te i inne zarzuty dotyczące zmiany wyglądu i ubioru bohatera gracza nie umknęły uwadze moderów, czemu zawdzięczamy m.in. poniższą „poprawkę”, a także sporo modów, które najwyraźniej okazały się mocno dyskusyjne albo ograniczone do niektórych modeli postaci.

Mody do Hogwarts Legacy - są praktyczne i szalone - ilustracja #2
Źródło: BobG123 w serwisie Nexus Mods / Avalanche Software / Warner Bros. Interactive Entertainment.

Paler and Darker Skins for Player Character

Pierwszą z tych „usterek” personalizacji fani naprawili w Paler and Darker Skins for Player Character. Zgodnie z nazwą modyfikacja pozwala wybrać blady lub ciemny kolory skóry w różnych odcieniach. Jeśli więc marzy Wam się gra afrykańskim lub nordyckim czarownikiem (albo też nie mogliście odtworzyć samego siebie z pomocą domyślnych opcji), ten mod jest dla Was.

Modyfikacja składa się z czterech części, po jednej wymaganej i opcjonalnej dla ciemniejszych i jaśniejszych karnacji. Po pobraniu i wypakowaniu interesującego nas archiwum przenosimy folder „Phoenix” do lokacji gry („Steam\steamapps\common\Hogwarts Legacy\”).

  1. Paler Pale Skin na naszym FTP
  2. Darker Dark Skin na naszym FTP

HogWarp

Jest jeszcze jeden powód, dla którego gracze mogą być zainteresowani swoim wyglądem. Garstka zapaleńców pracuje już nad wieloosobową modyfikacją do Dziedzictwa Hogwartu. HogWarp na razie jest dostępny jedynie we wczesnej wersji na Patreonie grupy The Together Team (twórców Skyrim Together), ale twórcy udostępnili pierwsze nagranie z moda.

Rozgrywka

Nie tylko wygląd Hogwarts Legacy znalazł się na celowniku fanów. Moderzy wzięli się też za modyfikowanie rozgrywki na różne sposoby, ułatwiając lub utrudniając magiczne aktywności w grze.

Alohomora

Mod dla osób, które lubią napawać się własną potęgą. Alohomora pozwala zacząć zabawę ze wszystkimi zaklęciami, ulepszeniami miotły, strojami etc. Oczywiście działa to tylko na zupełnie nowym pliku zapisu i nadal musimy odblokować latające miotły, by z nich korzystać w trakcie gry.

Tu również instalacja ogranicza się do przeniesienia wypakowanych plików do odpowiedniego folderu Dziedzictwa Hogwartu („Steam\steamapps\common\Hogwarts Legacy\Phoenix\Content\Paks\~mods”).

  1. Modyfikacja Alohomora w serwisie Nexus Mods

Mouse Controls for Broom / Better Broom Control

Skoro o miotłach mowa, dostępne są dwa mody, które powinny zainteresować fanów latania. Mouse Controls for Broom pozwala na sterowanie lotem miotły z wykorzystaniem samej myszki komputerowej. Nadal można korzystać z domyślnych klawiszy, ale nie są one wymagane tak jak w podstawowej wersji gry.

Mody do Hogwarts Legacy - są praktyczne i szalone - ilustracja #3
Źródło: R457 w serwisie Nexus Mods / Avalanche Software / Warner Bros. Interactive Entertainment.

Druga modyfikacja to Better Broom Control, przeznaczona dla osób korzystających z kontrolera. Mod poprawia sterowanie miotłą na padach, m.in. ograniczając kierowanie do lewej gałki analogowej (prawa odpowiada tylko za pracę kamery). Iridium IO inspirował się modelem znanym z m.in. Komnaty Tajemnic, ale na szczęście nie uznał za stosowne wiernie odtworzyć sterowania z tamtej produkcji.

Wypakowane pliki obu modyfikacji należy przenieść do folderu Dziedzictwa Hogwartu („Steam\steamapps\common\Hogwarts Legacy\Phoenix\Content\Paks\~mods”).

  1. Modyfikacja Mouse Controls for Broom w serwisie Nexus Mods
  2. Modyfikacja Better Broom Control w serwisie Nexus Mods

Mouse Gesture To Spell

Fani „gryzoni” mogą też spróbować rzucać czary przez wykonywanie gestów różdżką z wykorzystaniem myszy. Umożliwia to mod Mouse Gesture to Spell autorstwa LSDL.

Moder przyznaje, że na początku możecie mieć problemy z celowaniem. Niemniej – jego zdaniem – wystarczy trochę wprawy, by takie rozwiązanie stało się wygodniejsze od domyślnego systemu czarowania. Zwłaszcza że w jednej z aktualizacji twórca dodał opcję personalizacji gestów.

Przed zainstalowaniem moda należy uruchomić grę, a następnie plik „hl_gesture_to_spell.exe”. UWAGA: najnowsza aktualizacja oznaczona jest jako „podejrzana”, zalecamy więc skorzystanie ze starszej wersji modyfikacji.

  1. Modyfikacja Mouse Gesture to Spell w serwisie Nexus Mods

Avada Kedavra Faster Cast

Kiedy tylko stało się jasne, że Hogwarts Legacy pozwala bohaterowi nauczyć się trzech Zaklęć Niewybaczalnych, było oczywiste, iż ktoś wpadnie na taki pomysł. Dzieło modera Falcon Touch pozwala – zgodnie z nazwą – na częstsze rzucanie czaru uśmiercającego Avada Kedavra. Zamiast co półtora minuty zaklęcie jest dostępne co 10 sekund.

Jeśli taka moc nadal jest niewystarczająca, jedna z nowszych modyfikacji rozszerza podobne ulepszenie na zaklęcia Crucio, Imperio i Flipendo. Ponadto sprawia, że każdy z tych czterech uroków natychmiast przełamuje tarcze przeciwników.

  1. Modyfikacja Avada Kedavra Faster Cast w serwisie Nexus Mods

Różności, czyli cuda i dziwy

Oczywiście moderzy nie byliby sobą, gdyby nie ulegli pokusie uraczenia graczy tzw. „radosną twórczością Internetu”. Tym razem nie będziemy rozpisywać się osobno nad każdą modyfikacją, jako że większość z nich nie wymaga komentarza (albo jest on wręcz niewskazany).

Mody do Hogwarts Legacy - są praktyczne i szalone - ilustracja #4
Nie tak wyobrażałem sobie ekspres do Hogwartu… Źródło: Showie i Zurrye w serwisie Nexus Mods.

 

Shrekiem i pistoletem

To było do przewidzenia. Do Dziedzictwa Hogwartu trafiły już mody pozwalające zmienić model miotły, by gracze mogli latać na Shreku albo Parowozie Tomku (z jakiegoś powodu będących ulubieńcami moderów). Dostępne są także (nie)zwykłe miotły, w tym kultowy Nimbus 2000.

W miarę normalnym dodatkiem jest też Czarna Różdżka (Elder Wand), znana fanom z ostatniego tomu i filmu o Harrym Potterze. Tego samego nie można powiedzieć o wcale-nie-pistoletach w Hogwarcie, które są całkowicie zgodne z magicznymi realiami historycznymi XIX wieku i nie mają absolutnie nic wspólnego ze współczesną myślą techniczną. Mod znajdziecie pod tym adresem.

Czarodziej Miki w krainie Vtuberów

Równie nieuniknione były podmiany modelu postaci na całkowicie „poważnych” zamienników. W efekcie tereny Hogwartu możemy zwiedzać jak uzbrojony w pisto… magiczne urządzenie Czarownik Miki z Fantazji (1940). Niestety, ten konkrety mod jest dostępny tylko na Patreonie modera Toasted Shoes, przynajmniej na razie.

Jeśli nie chce Wam się czekać na maskotkę Disneya, być może zainteresuje Was mod o nazwie (po przetłumaczeniu) Peter Potter, Pajęcza Wiedźma. Cóż, bywają i takie crossovery.

Skoro o tym mowa, moderzy umożliwiają też zmianę gadających portretów oraz obrazów z gazet na postacie Vtuberów. Natomiast osoby z arachnofobią mogą grać bez obaw z modyfikacją dodającą tryb zmieniający modele pająków na… bardziej kanciaste (i, co najważniejsze, bez wielu, wielu włochatych nóg).

To dopiero początek, bo mimo zamieszania wokół gry i osoby J.K. Rowling Dziedzictwo Hogwartu radzi sobie znakomicie i zyskało uznanie graczy. Przygotujcie się więc na lawinę modów pełnych przydatnych funkcji i niepraktycznych, ale zabawnych dodatków.

Czekamy też na uniwersalne narzędzia do łączenia przeróbek. Pierwsze wersje są już dostępne w katalogu Nexus Mods (m.in. tutaj), ale jak dotąd żaden nie działa ze wszystkimi modyfikacjami (albo nie przeszedł weryfikacji serwisu).

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej