Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 września 2022, 13:44

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

„Upadek Minecrafta” - gracz zbanowany za przeklinanie na własnym serwerze

Wygląda na to, że nowy system moderacji Minecrafta zbiera swoje pierwsze żniwo. Użytkownik popularnej gry został zbanowany za przeklinanie w czasie zabawy ze znajomymi na własnym serwerze.

Źródło grafiki: playstation.com.

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o nowym systemie moderacji w Minecrafcie. Zazwyczaj podobne zmiany są na porządku dziennym i nie byłoby w nich nic dziwnego, ale fanów kultowej produkcji oburzył fakt, że dzięki nim twórcy mają możliwość odgórnej kontroli prywatnych serwerów użytkowników.

Oznacza to, że uczestnicy zabawy mogą raportować innych graczy ze względu np. na niestosowne wypowiedzi na czacie, a ewentualne bany obowiązują we wszystkich światach – nie tylko tam, gdzie nastąpiło przewinienie

O ile karanie takiego zachowania wśród obcych sobie osób wydaje się słuszne, to sytuacje, w których mamy do czynienia z grupą swobodnie zachowujących się wobec siebie przyjaciół, nie jest już tak oczywiste. Jedna z fanek Minecrafta dobitnie się o tym przekonała.

Owa graczka postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem na portalu Reddit. Szczegółowo opisała sytuację, w której została zbanowana na własnym serwerze za przeklinanie w czasie zabawy ze znajomymi.

To jest to, za co zostałam zawieszona. (…) Nazywamy się nawzajem ci**** i su**** w codziennym życiu, nigdy nie powiedzielibyśmy tych rzeczy innym ludziom, gdyby byli nowi. W naszej grupie są dziewczyny i osoby homoseksualne, wszyscy powyżej 19 roku. życia, więc używamy naprawdę ostrego języka, zwracając się do siebie. Więc to nie jest tak, że byliśmy w obecności młodych ludzi i ich skrzywdziliśmy.

Co ciekawe, graczka jest pewna, że żaden ze znajomych nie zaalarmował administracji o nagannym zachowaniu, a zawieszenie wynikło z ingerencji moderacji Minecrafta w prywatny serwer.

Jak się z pewnością domyślacie, powyższa sytuacja spotkała się ogromnym niezadowoleniem wśród fanów produkcji studia Mojang. Na Reddicie utworzyli oni nawet wątek zatytułowany „Upadek Minecrafta”, w którym społeczność ostro krytykuje zmiany zachodzące w grze. Poniżej możecie przeczytać kilka przykładowych opinii.

Microsoft tym razem naprawdę schrzanił sprawę. Co mnie jednak nie dziwi – FieryHammer.

Najwyraźniej prywatne serwery też nie są bezpieczne – Alpine261.

Wszystko ma swój koniec... Było fajnie, dopóki trwało... Albo umrzesz bohaterem, albo żyjesz wystarczająco długo, aby zostać złoczyńcą, tak stało się z Minecraftem – Rfogj.

Upadek zaczął się, gdy odebrali system raportowania z rąk moderatorów/właścicieli serwerów i oddali go w ręce trolli i przypadkowych ludzi, a także samego Microsoftu – Olivia_Lydia_Wilson.

Dobrze, niech umrze. Mojang musi zobaczyć, co się stanie, gdy dodasz głupie rzeczy do swojej gry. I niech to będzie ostrzeżenie dla innych twórców – I-hate-femboys.

A Wy co myślicie o kierunku, w jakim podążają twórcy Minecrafta? Czy według Was odgórna moderacja, która nie bierze pod uwagę regulaminu obowiązującego na danym serwerze, jest słuszna? Dajcie znać w komentarzach.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej