Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 lutego 2022, 21:23

Minecraft pokaże młodym graczom, jak być bezpiecznym w sieci

Microsoft i Mojang dołączają do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Specjalny świat w grze Minecraft uczy najmłodszych graczy, jak bez ryzyka poruszać się po sieci.

Na wtorek przypada Dzień Bezpiecznego Internetu, od 2007 roku obchodzony w Europie w pierwszej połowie lutego. Do świętowania dołączyła firma Microsoft wraz ze studiem Mojang, czego efektem jest CyberSafe: Home Sweet Hmm – specjalny świat Minecrafta mający uczyć dzieci o bezpieczeństwie w sieci.

Nazwa projektu z jednej strony nawiązuje do osadników w grze, których „opcje dialogowe” ograniczają się do chrząkania. Z drugiej – owo Hmm symbolizuje potrzebę „zatrzymania się” przed bezpiecznym korzystaniem z dobrodziejstw Internetu.

Na „grę” składają się cztery wyzwania dla jednego gracza. Każde z nich ma być osobną lekcją na temat zachowania ostrożności w Internecie: weryfikowania informacji przy zakupach i akceptowaniu zaproszeń do znajomych, nieudostępniania danych osobowych itd. Wszystko sprowadza się do jednej nadrzędnej zasady: „zatrzymaj się i pomyśl, zanim klikniesz”.

CyberSafe: Home Sweet Hmm na razie zostało udostępnione za darmo w ramach edukacyjnego wydania Minecrafta, a jego docelowymi odbiorcami są internauci w wieku 7-12 lat. W marcu świat będzie można pobrać z rynku Minecrafta.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej