Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 marca 2019, 20:28

autor: "Vergil"

Metro Exodus otrzymało tryb New Game Plus

Studio 4A Games opublikowało dużą łatkę do swojego najnowszego dzieła – gry Metro Exodus. Patch wprowadza oczekiwany przez wielu tryb Nowa gra plus, w którym gracze mogą rozpocząć zabawę od nowa, z odblokowanym wcześniej wyposażeniem.

Po sukcesie artystycznym i komercyjnym, jaki odniosła gra Metro Exodus, odpowiedzialne za nią studio 4A Games nie spoczęło na laurach. Dowodem na to jest najnowsza łatka, która trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One. Patch nazwany Ranger Update jest stosunkowo duży, bo zajmuje około 6 gigabajtów, a oprócz szeregu poprawek i nowych funkcji (na czele z obsługą myszy i klawiatury na Xboksie One, wykorzystaniem panelu świetlnego DualShocka 4 na konsoli Sony oraz lepszą obsługą ray tracingu i technologii DLSS na komputerach osobistych) wprowadza tryb Nowa gra plus. Temu ostatniemu warto poświęcić nieco miejsca, gdyż przed rozpoczęciem zabawy deweloperzy pozwalają nam dostosować do indywidualnych preferencji rozmaite elementy rozgrywki.

Gracze, którzy zrezygnują z rzemiosła w terenie, będą musieli odwiedzać warsztaty w celu uzupełnienia zapasów; jeden z nich znajduje się na pokładzie Aurory. - Metro Exodus otrzymało tryb New Game Plus - wiadomość - 2019-03-26
Gracze, którzy zrezygnują z rzemiosła w terenie, będą musieli odwiedzać warsztaty w celu uzupełnienia zapasów; jeden z nich znajduje się na pokładzie Aurory.

Zacznijmy od tego, że gracze mogą wybierać pomiędzy czterema wersjami ekwipunku. Pierwszą z nich jest My Weapons, w której na starcie (a dokładnie – po uwolnieniu Anny w Moskwie) otrzymujemy wyposażenie, jakie Artem miał przy sobie w finale opowieści; pozostały sprzęt będzie na nas czekał w warsztacie na pokładzie Aurory. Warto przy tym zaznaczyć, że ulepszenia pancerza i zegarka trzeba będzie ponownie odblokować. Drugi to One Weapon, w którym bohater może zabrać ze sobą tylko jedną sztukę broni. Trzeci, czyli Crossbow, pozwala graczom wyposażyć się w kuszę jeszcze w rosyjskiej stolicy; niemniej, pozostałe elementy arsenału trzeba zdobywać raz jeszcze. Ostatnim są tak zwane Backpack limitations, które umożliwiają nałożenie ograniczeń na funkcjonalność plecaka; mowa o całkowitym wyłączeniu rzemiosła w terenie (co sprawi, że crafting będzie dostępny jedynie przy warsztatach) lub okrojenia go wyłącznie do możliwości modyfikacji giwer.

Ponadto autorzy pozwalają na podniesienie wartości pancerza ludzkich przeciwników, sprawienie, by częściej korzystali oni z granatów, a także na uczynienie mutantów bardziej agresywnymi i trudniejszymi do pokonania. Gracze mogą również wybrać realistyczny cykl dnia i nocy (w którym doba trwa dwadzieścia cztery godziny, a nie jak ma to miejsce w jego standardowej wersji – dwie) oraz zdecydować się na częstsze występowanie rozmaitych zjawisk atmosferycznych (jak burze piaskowe, opady śniegu czy mgła) i większe zagęszczenie napromieniowanych obszarów.

Na zaprawionych w bojach stalkerów czeka jeszcze tryb Iron Mode, gdzie stan rozgrywki jest zapisywany tylko pomiędzy kolejnymi rozdziałami fabuły. Z drugiej strony ci, których interesują informacje zza kulis, mogą posłuchać komentarzy deweloperów nagranych na specjalnych kasetach, które porozrzucano po odwiedzanych lokacjach. Aktualizacja przynosi też dodatkowe znajdźki.

Warto odnotować, że w oficjalnym komunikacie autorzy zapewnili również, iż w najbliższej przyszłości ujawnią swoje plany dotyczące dalszego rozwoju gry, co tyczy się także nadchodzących DLC.

Jeśli zdecydujecie się na uczynienie mutantów trudniejszymi do pokonania, o spokojnym podziwianiu widoków raczej możecie zapomnieć. - Metro Exodus otrzymało tryb New Game Plus - wiadomość - 2019-03-26
Jeśli zdecydujecie się na uczynienie mutantów trudniejszymi do pokonania, o spokojnym podziwianiu widoków raczej możecie zapomnieć.

Przypomnijmy, że gra Metro Exodus trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One 15 lutego; nad Wisłą pozycja doczekała się kinowej lokalizacji. Jak wspomniano na wstępie, najnowsze dzieło studia 4A Games spodobało się recenzentom, a jego wyniki sprzedaży powinny zadowolić zarówno twórców, jak i wydawcę – firmę Deep Silver (nawet pomimo tego, że do lutego 2020 roku nie kupimy go na Steamie).

  1. Oficjalna strona internetowa gry Metro Exodus
  2. Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów
  3. Metro Exodus – poradnik do gry