Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lutego 2022, 20:07

Szczegóły cenzury w Martha Is Dead; w tle masturbacja i drastyczne interaktywne sceny

Dowiedzieliśmy się, dlaczego debiutująca dziś gra Martha Is Dead została ocenzurowana na PlayStation. Sony zdecydowało się na taki ruch ze względu na drastyczne sceny i nawiązania do masturbacji.

Przed dziesięcioma dniami pisaliśmy o cenzurze, która niespodziewanie została wprowadzona do gry Martha Is Dead w wersji dedykowanej PlayStation 4 i 5. Nie poznaliśmy wówczas powodów, jakie skłoniły Sony do takiego ruchu. Dziś – w dniu premiery – dowiedzieliśmy się, że za decyzją Japończyków stały drastyczne sceny oraz odwołania do masturbacji pojawiające się w fabule tytułu wyprodukowanego przez studio LKA.

OSTRZEŻENIE

Miejcie na uwadze, że dalsza część wiadomości zawiera drobne spoilery z gry Martha Is Dead. Poruszane są w niej również tematy, które mogą być nieodpowiednie dla niektórych osób – zwłaszcza dla najmłodszych.

Co usunięto z Martha Is Dead na PS4 i PS5?

Cenzorski nóż wyciął interaktywne elementy z wyjątkowo drastycznych scen, w których gracze mieli m.in. zdzierać skórę z twarzy trupa i rozcinać macicę nożyczkami. Wyleciały również wszystkie motywy nawiązujące do masturbacji.

Co istotne, nie była ona przedstawiona szczegółowo w formie wizualnej. Niemniej uznano, że nawet sugestywne ujęcia kobiety – podopiecznej włoskiego szpitala psychiatrycznego z połowy lat 40. XX wieku – „całymi dniami sprawiającej sobie przyjemność do momentu, aż zaczynała krwawić”, są nieodpowiednie dla odbiorców. A przypomnijmy, iż Martha Is Dead otrzymała kategorię wiekową M (tylko dla osób dorosłych).

Co zmieniono w Martha Is Dead na PS4 i PS5?

Ponadto do wersji gry przeznaczonej na konsole PlayStation wprowadzono opcjonalny tryb cenzury, który – po włączeniu – całkowicie blokuje wyświetlanie się wspomnianych wcześniej scen z twarzą i łonem, a także ujęć przedstawiających samobójstwo oraz poronienie. W grze – a konkretnie w ostatnim jej rozdziale – można również doświadczyć brutalnej wizualizacji samookaleczania się. Tę można ocenzurować domyślnie – zarówno na PlayStation, jak i na PC oraz Xboxach.

Konsekwencje cenzury Martha Is Dead

Założyciel i szef studia LKA, Luca Dalco, zapewnił, że zmodyfikowane/usunięte sceny składają się na niewielki wycinek gry, a co za tym idzie – gracze będą w stanie doświadczyć fabuły Martha Is Dead również bez nich. Wprowadzenie cenzury niesie jednak za sobą kilka pomniejszych konsekwencji:

  • na PS4 i PS5 tytuł jest obecnie dostępny jedynie w wersji cyfrowej – wydanie pudełkowe zostało opóźnione o kilka tygodni i na razie nie wiemy, kiedy się ukaże;
  • Sony, które było w tym przypadku organem decyzyjnym, niejako stworzyło precedens – trudno stwierdzić, czy jest to pojedyncza decyzja firmy, czy zapoczątkuje ona nową, szerszą politykę;
  • kompletna, nieocenzurowana wersja Martha Is Dead na tę chwilę jest dostępna wyłącznie na PC, XOne i XSX/S.

Pierwsze recenzje Martha Is Dead

Warto również dodać, że gra studia LKA zbiera całkiem niezłe noty. Najczęściej recenzowana wersja PC ma obecnie średnią 77/100 w serwisie Metacritic.com (na podstawie 14 ocen), natomiast wydanie na XSX/S – 67/100 (na podstawie 13 opinii).

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej