Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 marca 2013, 11:50

autor: Sarge

Konsole nie tylko do gier - Amerykanie coraz częściej wybierają inne usługi, m.in. VOD

Firma badawcza Nielsen opublikowała wyniki ankiety przeprowadzonej wśród posiadaczy konsol w Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że właściciele PlayStation 3, Xboksa 360 oraz Wii coraz częściej korzystają na nich z usług VOD.

Według badania firmy Nielsen, posiadacze konsol bieżącej generacji trochę mniej czasu poświęcają na nich na granie. Zamiast tego coraz częściej zdarza im się korzystać funkcji VOD, czyli streamowania filmów za opłatą.

Firma Nielsen swoje wyniki oparła na opiniach ponad 2500 amerykańskich konsumentów w wieku powyżej 13 lat – w tym posiadaczy konsol, choć nie tylko. Pierwsze badanie odbyło się w październiku 2011 roku, a drugie w październiku 2012 roku. Dzięki temu dowiedzieliśmy się na przykład, że na PlayStation 3, Xboksie 360 oraz Wii coraz mniej osób bawi się grami w trybie offline. W przypadku rozgrywki online proporcje utrzymywały się na podobnym poziomie w ciągu ostatnich dwóch lat.

Usługi VOD wypierają gry wśród użytkowników konsol obecnej generacji? - ilustracja #1

Zmiany można zaobserwować w kategorii korzystania z usług VOD (Video on Demand), pozwalających na streamowanie filmów na konsoli po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Największy wzrost popularności VOD jest widoczny wśród posiadaczy PlayStation 3 – z 15% ogólnego czasu spędzonego przy konsoli w 2011 roku do 24% w 2012 roku. To wpłynęło na nieznaczny spadek oglądalności filmów na tradycyjnych płytach DVD lub Blu-ray – z 22% do 18% w przypadku użytkowników PlayStation 3.

Chociaż wszystkich wyników nie sposób dokładnie omówić, to zostały one bardzo przejrzyście przedstawione na widocznym w tej wiadomości wykresie. Badania nie można oczywiście traktować jako w 100% reprezentujących światowy rynek, bo opiera się wyłącznie na stosunkowo niewielkiej grupie amerykańskich konsumentów. Mimo wszystko jednak przedstawione wyniki pokazują, że konsole już dawno przestały być urządzeniami przeznaczonymi tylko do gier, a coraz częściej są wykorzystywane do wielu innych celów.