Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 listopada 2018, 13:29

autor: Aquma

Kolejna edycja rządowego programu Rozwój Sektorów Kreatywnych

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował, że rozpoczął się nabór do kolejnej edycji programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, umożliwiającego zdobycie dofinasowania na przeróżne projekty – w tym także gry wideo.

Kolejna edycja programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Kolejna edycja programu Rozwój Sektorów Kreatywnych.

W SKRÓCIE:

  1. rusza nabór do kolejnej edycji programu Rozwój Sektorów Kreatywnych;
  2. celem inicjatywy jest wspieranie (poprzez dofinansowanie) rozwoju rodzimych twórców i ułatwianie im konkurencji na światowych rynkach;
  3. wnioski można składać do 30 listopada b.r.;
  4. o pieniądze mogą się starać podmioty prowadzące działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe oraz samorządowe organizacje kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o rozpoczęciu naboru do kolejnej edycji rządowego programu Rozwój Sektorów Kreatywnych. Wnioski o dofinansowanie są przyjmowane do 30 listopada bieżącego roku. Celem inicjatywy jest wspieranie rozwoju wartościowych rodzimych projektów i wzmacnianie ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej – tak w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Program jest kierowany do przedstawicieli wszystkich branż kreatywnych, jednak warto odnotować, że sektory gier, muzyki, wzornictwa oraz nowych mediów będą traktowane priorytetowo.

Jakie rodzaje projektów kwalifikują się do dofinansowania?

W ramach programu można uzyskać wsparcie dla szeregu różnych pomysłów, projektów i działań (pełna lista w tabeli poniżej). Co ważne, w przeciwieństwie do poprzedniej edycji, tym razem Rozwój Sektorów Kreatywnych obejmuje także dofinansowania prototypów (w tym prototypów gier, przy czym kategoria ta została rozszerzona także o rozwój produktu).

Rodzaj projektu:

Maksymalna kwota wnioskowana:

Organizacja działań edukacyjnych

150 tys. zł

Budowanie sieci współpracy

200/500 tys. zł

Badania i analizy

100 tys. zł

Wspieranie eksportu

100 tys. zł

Prototypowanie i rozwój produktu

75 tys. zł

Tworzenie innowacyjnych artystycznie wideoklipów muzycznych

50 tys. zł

Kto może się upominać o dofinansowanie? Kto już skorzystał na programie?

Wnioski o pieniądze składać mogą podmioty prowadzące działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe oraz tzw. samorządowe organizacje kultury – pod warunkiem, że nie są współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub jednostki samorządu terytorialnego.

W ostatniej edycji programu dofinansowanie uzyskało wiele znanych firm i podmiotów. Mowa m.in. o 11 bit studios (65 tys. zł na promocję Frostpunka w czasie targów PAX West 2018 w Seattle), CDP (przeszło 52 tys. zł, na taki sam cel, a także 31,5 tys. na promocję w czasie gamescomu 2018), Bloober Team (50 tys. zł na rozwój działalności eksportowej) czy stowarzyszenie Indie Games Polska (dwa granty – 1,35 mln zł w trzech transzach na budowanie sieci partnerskich i rozwój relacji na kluczowych rynkach oraz 40 tys. zł na promocję polskiego sektora gier wideo).

Polski gamedev to rosnąca siła na światowym rynku.
Polski gamedev to rosnąca siła na światowym rynku.

Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem polskim deweloperom uda się zdobyć jeszcze więcej funduszy, dzięki którym dynamika rozwoju rodzimej branży wzrośnie.

  1. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – strona oficjalna
  2. Rozwój Sektorów Kreatywnych – informacje o programie