Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 grudnia 2017, 14:40

autor: Jiker

Klapa Ligi Sprawiedliwości przyczyną restrukturyzacji w Warner Bros

Na styczeń koncern Warner Bros. planuje restrukturyzację w DC Films i DC Entertainment. Jest to pokłosie słabych wyników finansowych Justice League i ogólnie kiepskiej sytuacji, w jakiej znalazło się kinowe uniwersum DC.

Rozczarowujące wyniki finansowe Ligi Sprawiedliwości nie pozostały bez wpływu na sytuację w Warner Bros. Jak donosi serwis Variety, w styczniu wytwórnia przeprowadzi restrukturyzację oddziału DC Films, nadzorującego proces powstawania kolejnych filmów z kinowego uniwersum DC. Firmę czekają roszady personalne i nie tylko.

Liga Sprawidliwości nie spełniła oczekiwań. Klapa filmu pociągnie za sobą zmiany w strukturze Warner Bros. - Klapa Ligi Sprawiedliwości przyczyną restrukturyzacji w Warner Bros. - wiadomość - 2017-12-08
Liga Sprawidliwości nie spełniła oczekiwań. Klapa filmu pociągnie za sobą zmiany w strukturze Warner Bros.

Szefem DC Films przestanie być Jon Berg, który piastował stanowisko od chwili powołania oddziału, a więc od maja 2016 roku. Jego zadania zostaną ograniczone do produkcji filmów (tym zajmował się u początku kariery i przy okazji Ligi Sprawiedliwości) i współpracy z Royem Lee, producentem LEGO Przygoda oraz To. Według Toby’ego Emmericha, prezesa Warner Bros., Berg miał prosić o taką zmianę już pół roku temu. Nazwisko następcy poznamy wkrótce.

Geoff Johns, który odpowiadał wspólnie m.in. z Bergiem za kreatywną warstwę procesu produkcyjnego ostatnich filmów z kinowego uniwersum DC, pozostanie dyrektorem DC Entertainment, oddziału nadzorującego wszystkie prace związane z marką DC, ale zakres jego obowiązków przejdzie ewolucję. Wszystko wskazuje na to, że zmieni się ich charakter – z decyzyjnych na konsultacyjne.

Kinowe uniwersum DC w dolarach:

  • Man of Steel (premiera: 14 czerwca 2013 roku) – 668 milionów dolarów przychodu (budżet produkcyjny: 225 mln dol.);
  • Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (25 marca 2016) – 873 mln dol. (budżet produkcyjny: 250 mln dol.);
  • Legion samobójców (5 sierpnia 2016) – 745 mln dol. (budżet produkcyjny: 175 mln dol.);
  • Wonder Woman (2 czerwca 2017) – 821 mln dol. (budżet produkcyjny: 149 mln dol.);
  • Liga Sprawiedliwości (17 listopada 2017) – stan na 4 grudnia: 573 mln dol. (budżet produkcyjny: 300 mln dol.)

Informatorzy Variety donoszą również, że Emmerich rozważa dalszą integrację DC Films i głównego ramienia filmowego Warner Bros. Przejawem tego miałoby być przeniesienie oddziału odpowiedzialnego za kinowe uniwersum DC bezpośrednio pod dach budynku, w który operuje WB (wówczas spośród wszystkich producentów filmów o superbohaterach autonomiczność w tym względzie zachowałby tylko Marvel).

Jak dotąd Liga Sprawiedliwości wygenerowała nieco ponad 570 milionów dolarów przychodu i w obliczu potężnych wydatków na produkcję (mówi się o 300 mln dol.) cały czas uważana jest za niepowodzenie. Bardzo zaniepokojona całą sytuacją wydaje się być firma-matka, a więc korporacja Time Warner. Głównym tego powodem są oczywiście zarobki – kolejne filmy z DCEU przynoszą mniejsze pieniądze, a jedynym wyjątkiem od reguły jest Wonder Woman. Szefowie Time Warner mają też być sfrustrowani współpracą Warner Bros. z Zackiem Snyderem, choć trzeba przyznać, że wiąże go kontrakt, który obejmuje produkcję Wonder Woman 2, Aquamana, a być może i reżyserię kolejnych obrazów.

Z punktu widzenia Warner Bros. jedynym jasnym punktem ogólnie nieudanego przedsięwzięcia Liga Sprawiedliwości ma być udane wprowadzenie nowych bohaterów – Flasha, granego przez Ezrę Millera, oraz Aquamana (w tej roli Jason Momoa) – którzy doczekają się w przyszłości samodzielnych filmów (Aquaman planowany jest na grudzień 2018 roku, a Flashpoint ma trafić do kin w 2020 roku).

  1. Oficjalna strona Warner Bros.
  2. Oficjalna strona Time Warner
  3. Oficjalna strona DC Comics
  4. Oficjalna strona filmu Liga Sprawiedliwości