Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 12 lutego 2021, 16:00

autor: Karol Laska

Kina się otwierają, ale nie Helios, Cinema City i Multikino

Mamy 12 lutego 2021 roku, a więc możemy udać się w końcu do kina. Musimy jednak zadowolić się „studyjniakami”, gdyż multipleksy na razie mówią stanowcze „nie” tak nagłemu otwarciu.

Dziś, to jest 12 lutego 2021 roku, weszła w życie decyzja rządu o ponownym otwarciu kin w trakcie pandemii. W związku z tym przez następne 2 tygodnie wszystkie placówki tego typu będą mogły zdecydować się na wznowienie działalności na okres próbny, po którym premier i jego ludzie zadecydują o tym, czy będą mogły dalej normalnie funkcjonować (z zachowaniem reżimu sanitarnego).

Do przewidzenia było jednak, że nie wszystkie kina chętnie się otworzą. Już tydzień temu jasne stanowisko w tej sprawie zajęła sieć Helios, a w ostatnich dniach dołączyły do niej Cinema City oraz Multikino. Te 3 największe firmy z multipleksami postanowiły pozostać jeszcze przez jakiś czas zamknięte z dwóch powodów.

Po pierwsze, nie opłaca się im działać przez okres dwóch tygodni, by potem zostać znowu zamkniętymi – groziłoby to kolejnymi finansowymi stratami. Po drugie, trudno jest w tak krótkim czasie ustalić konkretny, odpowiedni dla multipleksów (i mas) repertuar, zważywszy na niezbyt dużą liczbę popularnych premier. Poza tym jesteśmy pewni, że na proces decyzyjny wpłynął również brak możliwości otwarcia barów kinowych, które przecież stanowią jedno z głównych źródeł zarobku owych koncernów.

Czy oznacza to w takim razie, że kina nadal są zamknięte? Te duże może i tak, ale istnieją jeszcze kina studyjne. Nie będziemy tutaj wymieniać każdego z nich, bo zapewne w każdym większym mieście znajdziecie co najmniej jedno takie miejsce. Ponadto można obejrzeć w nich stosunkowo nowe filmy – z najgorętszych premier najciekawiej zapowiadają się chociażby Na rauszu z Madsem Mikkelsenem czy Palm Springs z Andym Sambergiem. Pamiętajcie tylko o maseczce i zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  1. Otwierają kina i to już w lutym. Poznaliśmy dokładną datę

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej