Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 lutego 2015, 09:50

Jupiter: Intronizacja, Polskie gówno, Dzika droga - weekendowe premiery filmowe

Pierwszy weekend lutego bardzo nie chce być gorszy od filmowego stycznia w polskich kinach. Jupiter od Wachowskich, Polskie gówno Tymańskiego i Jankowskiego, nagradzana Dzika droga czy doceniony w Cannes Turysta to tylko kilka premier tego weekendu. Zapraszam!

Jupiter: Intronizacja

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

W końcu jest! Rodzeństwo Wachowskich przez długi czas pracowało nad swoim nowym, zupełnie oryginalnym, dziełem. I choć fabularne założenia opisywane krótkim „jest sobie zwykła dziewczyna, która okazuje się być spadkobierczynią galaktycznego tronu” i „jest sobie kosmiczny najemnik, który musi ją obronić przed złymi ludźmi” brzmią tak sobie, to jestem pewien, że Jupiter: Intronizacja będzie czymś więcej, niż tylko kolejną wysokobudżetową klapą. O stronę wizualną martwić się nie powinniśmy (film pojawi się w wersji 3D – to nie jest konwersja, całość była kręcona w trójwymiarze - i 2D, więc nikt nie będzie poszkodowany), a jeśli potraktować świetny Atlas chmur jako powrót do wysokiej reżyserskiej formy, to może i na wciągającą fabułę znajdzie się tu miejsce.

 1. Reżyseria: Lana i Andy Wachowscy
 2. Tytuł oryginalny: Jupiter Ascending
 3. Grają: Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne

Polskie gówno

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Oto kolejny, długo oczekiwany film pod bardzo niegrzecznym tytułem. Polskie gówno (finansowane stuprocentowo niezależnie przez samych twórców) to szalony musical odbijający w krzywym, rock'n'rollowym, zaplutym zwierciadle współczesny polski szołbiznes. Zespół Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego rusza w pierwszą trasę koncertową. Przewodzi im niejaki Jerzy Bydgoszcz, który wespół z prawie-managerem Czesławem Skandalem (durnowate nazwiska jasno wskazują na typ humoru obecny w filmie), wpadnie w popkulturowe sidła. Nagroda publiczności na festiwalu w Gdyni, nietypowa formuła, znane z offu twarze – to wszystko może sprawić, że film Grzegorza Jankowskiego okaże się naprawdę dobry.

 1. Reżyseria: Grzegorz Jankowski
 2. Grają: Tymon Tymański, Grzegorz Halama, Robert Brylewski

Turysta

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Turysta (czyli w oryginale „siła wyższa”) to dramat, o którym całkiem głośno od czasu nagrody jury na festiwalu w Cannes. Poza tym wyróżnieniem, film otrzymał także nominację do Złotego globu i nagrodę Critic's Choice dla najlepszego filmu zagranicznego. Reżyser i scenarzysta zabierze widza w podróż w Alpy, gdzie właśnie udaje się pewna szwedzka rodzina. Gdy ze zbocza schodzi lawina, sielankowe wakacje zmieniają się w prawdziwy test dla rodziny i dla małżeństwa. Turysta jest poważną farsą celnie trafiającą w słabsze miejsca spajające każdy związek. Przepiękne górskie krajobrazy zderzane są z teatralnym wręcz dramatem rozgrywającym się w schronisku. Macie ochotę na trochę ochłodzenia?

 1. Reżyseria: Ruben Ostlund
 2. Tytuł oryginalny: Force Majeure
 3. Grają: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Kristofer Hivju
 4. Reżyseria: Jean-Marc Valee
 5. Tytuł oryginalny: Wild
 6. Grają: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski

Dzika droga

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Po wielkim sukcesie filmu Witaj w klubie, reżyser Jean-Marc Valee na stałe wpisał się w poczet twórców znanych i uznanych. Nic więc dziwnego, że jego nowa produkcja – Dzika droga – znajduje się na liście najlepiej ocenianych i często nagradzanych filmów ostatnich miesięcy. Dzika droga to biograficzny dramat, w którym Cheryl Strayed musi poradzić sobie z rozpadem małżeństwa i śmiercią matki, a czyni to w bardzo nietypowy sposób. Wybiera się na pieszą wędrówkę liczącą sobie ponad półtora tysiąca kilometrów. Kobieta napisała książkę o swojej, nazwijmy to, przygodzie, która stała się podstawą scenariusza. Krytycy docenili m.in. role Reese Witherspoon i Laury Dern, więc jeśli potrzebujecie opowieści o silnych kobietach, to ten film bez wątpienia jest dobrym wyborem.

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Dzień z życia blondynki (tuż przed rozmową o pracę pewna kobieta budzi się na przedmieściach bez telefonu i dokumentów - komedia z Elizabeth Banks),
 2. Serena (Jennifer Lawrence i Bradley Cooper jako idealne małżeństwo, które musi poradzić sobie z problemem bezpłodności),
 3. Warsaw by Night (polski komediodramat o splatających się losach czterech kobiet),
 4. Zjazd absolwentów (szwedzki dramat – artystka tworzy rekonstrukcję zjazdu absolwentów, na który nie została zaproszona),
 5. Rzymska aureola (dokument o życiu wokół obwodnicy Rzymu),
 6. Barbie: Super księżniczki (animowany film o przygodach Barbie).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.