Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 lutego 2015, 09:50

Jupiter: Intronizacja, Polskie gówno, Dzika droga - weekendowe premiery filmowe

Pierwszy weekend lutego bardzo nie chce być gorszy od filmowego stycznia w polskich kinach. Jupiter od Wachowskich, Polskie gówno Tymańskiego i Jankowskiego, nagradzana Dzika droga czy doceniony w Cannes Turysta to tylko kilka premier tego weekendu. Zapraszam!

Jupiter: Intronizacja

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

W końcu jest! Rodzeństwo Wachowskich przez długi czas pracowało nad swoim nowym, zupełnie oryginalnym, dziełem. I choć fabularne założenia opisywane krótkim „jest sobie zwykła dziewczyna, która okazuje się być spadkobierczynią galaktycznego tronu” i „jest sobie kosmiczny najemnik, który musi ją obronić przed złymi ludźmi” brzmią tak sobie, to jestem pewien, że Jupiter: Intronizacja będzie czymś więcej, niż tylko kolejną wysokobudżetową klapą. O stronę wizualną martwić się nie powinniśmy (film pojawi się w wersji 3D – to nie jest konwersja, całość była kręcona w trójwymiarze - i 2D, więc nikt nie będzie poszkodowany), a jeśli potraktować świetny Atlas chmur jako powrót do wysokiej reżyserskiej formy, to może i na wciągającą fabułę znajdzie się tu miejsce.

 1. Reżyseria: Lana i Andy Wachowscy
 2. Tytuł oryginalny: Jupiter Ascending
 3. Grają: Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean, Eddie Redmayne

Polskie gówno

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Oto kolejny, długo oczekiwany film pod bardzo niegrzecznym tytułem. Polskie gówno (finansowane stuprocentowo niezależnie przez samych twórców) to szalony musical odbijający w krzywym, rock'n'rollowym, zaplutym zwierciadle współczesny polski szołbiznes. Zespół Tranzystory z Pruszcza Gdańskiego rusza w pierwszą trasę koncertową. Przewodzi im niejaki Jerzy Bydgoszcz, który wespół z prawie-managerem Czesławem Skandalem (durnowate nazwiska jasno wskazują na typ humoru obecny w filmie), wpadnie w popkulturowe sidła. Nagroda publiczności na festiwalu w Gdyni, nietypowa formuła, znane z offu twarze – to wszystko może sprawić, że film Grzegorza Jankowskiego okaże się naprawdę dobry.

 1. Reżyseria: Grzegorz Jankowski
 2. Grają: Tymon Tymański, Grzegorz Halama, Robert Brylewski

Turysta

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Turysta (czyli w oryginale „siła wyższa”) to dramat, o którym całkiem głośno od czasu nagrody jury na festiwalu w Cannes. Poza tym wyróżnieniem, film otrzymał także nominację do Złotego globu i nagrodę Critic's Choice dla najlepszego filmu zagranicznego. Reżyser i scenarzysta zabierze widza w podróż w Alpy, gdzie właśnie udaje się pewna szwedzka rodzina. Gdy ze zbocza schodzi lawina, sielankowe wakacje zmieniają się w prawdziwy test dla rodziny i dla małżeństwa. Turysta jest poważną farsą celnie trafiającą w słabsze miejsca spajające każdy związek. Przepiękne górskie krajobrazy zderzane są z teatralnym wręcz dramatem rozgrywającym się w schronisku. Macie ochotę na trochę ochłodzenia?

 1. Reżyseria: Ruben Ostlund
 2. Tytuł oryginalny: Force Majeure
 3. Grają: Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli, Kristofer Hivju
 4. Reżyseria: Jean-Marc Valee
 5. Tytuł oryginalny: Wild
 6. Grają: Reese Witherspoon, Laura Dern, Thomas Sadoski

Dzika droga

Źródło: www.filmweb.pl
Źródło: www.filmweb.pl

Po wielkim sukcesie filmu Witaj w klubie, reżyser Jean-Marc Valee na stałe wpisał się w poczet twórców znanych i uznanych. Nic więc dziwnego, że jego nowa produkcja – Dzika droga – znajduje się na liście najlepiej ocenianych i często nagradzanych filmów ostatnich miesięcy. Dzika droga to biograficzny dramat, w którym Cheryl Strayed musi poradzić sobie z rozpadem małżeństwa i śmiercią matki, a czyni to w bardzo nietypowy sposób. Wybiera się na pieszą wędrówkę liczącą sobie ponad półtora tysiąca kilometrów. Kobieta napisała książkę o swojej, nazwijmy to, przygodzie, która stała się podstawą scenariusza. Krytycy docenili m.in. role Reese Witherspoon i Laury Dern, więc jeśli potrzebujecie opowieści o silnych kobietach, to ten film bez wątpienia jest dobrym wyborem.

Oprócz tego do kin wchodzą jeszcze:

 1. Dzień z życia blondynki (tuż przed rozmową o pracę pewna kobieta budzi się na przedmieściach bez telefonu i dokumentów - komedia z Elizabeth Banks),
 2. Serena (Jennifer Lawrence i Bradley Cooper jako idealne małżeństwo, które musi poradzić sobie z problemem bezpłodności),
 3. Warsaw by Night (polski komediodramat o splatających się losach czterech kobiet),
 4. Zjazd absolwentów (szwedzki dramat – artystka tworzy rekonstrukcję zjazdu absolwentów, na który nie została zaproszona),
 5. Rzymska aureola (dokument o życiu wokół obwodnicy Rzymu),
 6. Barbie: Super księżniczki (animowany film o przygodach Barbie).

Zapraszam za tydzień do zapoznania się z kolejnym zestawem najciekawszych filmowych premier. Warto wiedzieć, co grają kina.

Filip Grabski

Filip Grabski

Istnieje od 1984 roku, a 10 lat później z pełną świadomością zaczął użytkować pecety. Zostało mu to do dzisiaj, ale w międzyczasie nauczył się łączyć przyjemne z pożytecznym (tak, na komputerach można nie tylko grać!). Z GOL-em współpracuje od marca 2008 roku - zaczynał od newsów, potem przeszedł do publicystyki i przy okazji pompował treści dla Gameplaya. Obecnie przede wszystkim tworzy grafiki widoczne na głównej stronie serwisu (i nie tylko) oraz opiekuje się ciekawostkami filmowymi dla Filmomaniaka. Prywatnie ojciec, mąż, podcaster (od 8 lat współtworzy Podcast Hammerzeit) i miłośnik konsumowania popkultury - zarówno tej wizualnej (na dobry film i serial zawsze znajdzie czas), jak i dźwiękowej (szczególnie, gdy brzmi ona jak gitara elektryczna).

więcej