Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2020, 12:10

autor: Aquma

John Carmack wróci do id Software? To możliwe

Wpis zamieszczony na Twitterze przez Johna Carmacka sugeruje, że po przejęciu koncernu ZeniMax przez Microsoft legendarny deweloper może powrócić do studia id Software lub współpracować z dawnymi kolegami przy jakichś projektach.

John Carmack wróci do id Software? To możliwe - ilustracja #1
John Carmack to jedna z branżowych legend.

W SKRÓCIE:

  1. znany deweloper John Carmack zasugerował na Twitterze, że przejęcie ZeniMax przez Microsoft może umożliwić mu powrót do pracy nad jego dawnymi markami;
  2. twórca odszedł z id Software (podlegającego ZeniMaksowi) w 2013 roku.

Wygląda na to, że jednym z efektów nabycia koncernu ZeniMax przez Microsoft może być powrót legendy branży – Johna Carmacka – do studia id Software (podlega ono Zenimaksowi). Deweloper skomentował sprawę na Twitterze, argumentując, że Microsoft jest dobrą firmą dla gamingowych marek i nie ma z nim żadnego konfliktu, co otwiera drzwi do potencjalnej współpracy.

Powyższych wieści nie należy traktować jako oficjalnego potwierdzenia powrotu Johna Carmacka do id Software, ale przejęcie najwyraźniej otworzyło drzwi do potencjalnej współpracy. Pozostaje mieć nadzieję, że Phil Spencer i spółka tej szansy nie zaprzepaszczą – taki powrót z pewnością odbiłby się szerokim echem i został dobrze przyjęty (szczególnie przez nieco starszych graczy). Z drugiej strony, kością niezgody pomiędzy Zenimax i deweloperem była jego chęć pracy nad projektami dedykowanymi wirtualnej rzeczywistości, a nie jest tajemnicą, że również Microsoft nie pokłada w tej technologii wielkiej wiary.

John Carmack to deweloper, który współtworzył takie marki, jak Wolfenstein, Doom, Quake czy Commander Keen. Twórca jest też znany z opracowywania przełomowych technologii graficznych (pokazy możliwości kolejnych wersji silnika id Tech wzbudzały swego czasu spore emocje). Carmack odszedł z id Software w listopadzie 2013 roku i w roli dyrektora technologicznego pracował nad goglami VR Oculus Rift. W ostatnim czasie zajmował się również rozwojem sztucznej inteligencji.

  1. id Software – strona oficjalna
  2. Microsoft – strona oficjalna