Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 22 września 2020, 12:30

autor: Karol Laska

Netflix skasował swoje legendarne fantasy

Kukiełkowy serial fantasy pod tytułem Ciemny kryształ: Czas buntu został skasowany przez Netflixa. To o tyle smutne, że jeszcze kilka dni temu dzieło otrzymało nagrodę Emmy.

Netflix skasował swoje legendarne fantasy - ilustracja #1
Smutna nowina dla wszystkich sympatyków tegoż uniwersum.

Netflix potrafi być bezlitosny wobec swoich oryginalnych produkcji, a przepiękne fantasy Ciemny kryształ: Czas buntu to kolejna ofiara firmowej redukcji kosztów. Dzieło opowiadało historię krainy Thra, w której małe, acz dzielne Gelflingi musiały stawić czoła przerażającym i obrzydliwym Skeksom. To prequel oryginalnego filmu z 1982 roku wykonany w stu procentach przy pomocy praktycznych efektów w postaci kukiełkowych postaci i własnoręcznie tworzonych scenografii.

Już samo zadbanie o odpowiednią inscenizację wymagało wydania sporej sumy pieniędzy, a jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę angaże naprawdę znanych hollywoodzkich nazwisk, jak na przykład Taron Egerton, Mark Hamill czy Helena Bonham Carter, to można dojść do prostego wniosku, że była to naprawdę droga w kosztach produkcja. Nie zdobyła ona wielkiej popularności, dlatego też Netflix musiał się jej pozbyć. A szkoda, bo pierwszy sezon to małe arcydzieło w gatunku fantasy, z którym każdy powinien się zapoznać.

Lisa Henson, CEO Jim Henson Company, czyli wytwórni odpowiedzialnej za serial, potwierdziła decyzję władz amerykańskiej platformy streamingowej (via Gizmodo):

Możemy ogłosić, że kolejny sezon Ciemnego kryształu: Czasu buntu już się nie pojawi. Wiemy, że fani bardzo chcieliby poznać zakończenie tego rozdziału sagi Ciemnego kryształu i z pewnością spróbujemy opowiedzieć tę historię w przyszłości. Nasza firma może pochwalić się tworzeniem bogatych i rozbudowanych światów, wymagających innowacji technologicznych, artystycznej perfekcji oraz mistrzowskiego budowania narracji. […] Jesteśmy bardzo wdzięczni Netflixowi za zaufanie nam w realizacji tego ambitnego serialu.

Ostatnie dni były słodko-gorzkie dla twórców The Dark Crystal, zważywszy na to, że kilka dni przed usunięciem produkcji udało się jej zdobyć nagrodę Emmy w kategorii „najlepszy program dla dzieci”. Osiągnięcie to docenił również sam Netlix, który złożył gratulacje Jim Henson Company:

Jesteśmy bardzo wdzięczni wielkim artystom z Jim Henson Company za przywrócenie Ciemnego kryształu do życia dla fanów z całego świata. Dziękujemy producentkom wykonawczym Lisie Henson oraz Halle Stanford, a także Louisowi Leterrier, który wyreżyserował wszystkie odcinki. Doceniamy również niesamowitą pracę scenarzystów, ekipy oraz obsady i jesteśmy dumni z tego, że zostali oni docenieni nagrodą Emmy w ten weekend.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej