Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 listopada 2020, 18:45

autor: Karol Laska

Jim Ryan o cenach gier na PS5, wsparciu dla PS4 i ekskluzywności nowego God of War

CEO Sony Interactive Entertainment, Jim Ryan, wyraził w jednym z wywiadów swoją opinię o zestawie tytułów startowych na PlayStation 5 oraz o wyższej cenie gier zaprojektowanych z myślą o nowej generacji.

Tytuły startowe

W SKRÓCIE:
  • Jim Ryan uważa, że PlayStation nigdy wcześniej nie mogło się cieszyć tak dobrym startowym zestawem gier;
  • nie popiera również negatywnych głosów na temat nowych cen wysokobudżetowych produkcji na PS5 oraz utrzymania wsparcia dla PS4;
  • dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment nie potwierdził, że God of War Ragnarok będzie tytułem eksluzywnym na PS5.

Serwis Telegraph zdołał przeprowadzić rozmowę z dyrektorem generalnym Sony Interactive Entertainment, Jimem Ryanem, i wyciągnął od niego sporo informacji dotyczących ogólnych odczuć związanych ze startem nowej generacji. Mężczyzna wyraża przede wszystkim sporo radości związanej z tytułami, jakie pojawiły się wraz z PS5:

Spędziłem mnóstwo czasu, porównując teraźniejszość z tym, co zrobiliśmy przy okazji poprzednich generacji, i myślę, że gry, które wydaliśmy wraz z premierą konsoli, jak i tytuły mające zadebiutować w 2021 roku są jak dotąd najsilniejszym zestawieniem, jakie kiedykolwiek przygotowaliśmy. Jestem z tego powodu niezmiernie szczęśliwy.

Wsparcie dla użytkowników konsol PS4

Ryan wypowiedział się także na temat wypuszczania większości nadchodzących gier nie tylko na PlayStation 5, ale i na PlayStation 4, bowiem temat ten budzi wiele kontrowersji wśród fanów, którzy boją się, że może to wpłynąć na tempo rozwoju technologicznego gier na konsole nowej generacji:

Po pierwsze, nasze wersje gier na PS5 są tak zaprojektowane, aby wykorzystać właściwości konsoli najlepiej, jak się tylko da. Nie widzę więc nic złego w oferowaniu wersji na PS5 społeczności PS5, a wersji na PS4 społeczności PS4.

Posiadamy społeczność PS4, która liczy 100 milionów graczy. Złym ruchem byłoby odwrócenie się od nich za wcześnie. Tym bardziej, że byli oni w tym roku przywiązani do PS4 jeszcze bardziej niż zwykle ze względu na „lockdown”. Używają swoich konsol PlayStation i są z nimi bardzo szczęśliwi. Dlaczego więc mielibyśmy przestać dostarczać im gier?

Ceny nowych gier na PS5

Grzechem byłoby też nieporuszenie kwestii kosztów, z jakimi wiąże się teraz korzystanie z PlayStation 5. Co prawda konsola kosztuje względnie niewiele, bo zależnie od wersji od 1849 do 2300 zł, ale podwyższona została cena wyjściowa gier zaprojektowanych z myślą o nowej generacji. CEO Sony Interactive Entertainment nie uważa jednak, aby była ona zawyżona:

Uważam, że to uczciwa cena. Jeśli zmierzysz, ile godzin zabawy dała Ci taka gra wideo jak Demon’s Souls, a następnie porównasz to do jakiejkolwiek innej formy rozrywki, to wyciągniesz bardzo proste wnioski.

Mogę też zapewnić, że doniesienia sugerujące, iż rozważaliśmy jeszcze wyższe ceny gier AAA, są kategorycznie fałszywe.

God of War Ragnarok

Jim Ryan został również zapytany o to, czy kolejna część serii God of War będzie tytułem ekskluzywnym na PlayStation 5. Nie udzielił jednak twierdzącej odpowiedzi na to pytanie, mówiąc, że na dzień dzisiejszy nie jest w stanie zająć żadnego konkretnego stanowiska.

Chmura i potencjalne usługi streamingowe

W wywiadzie uwzględniono także temat coraz bardziej popularnego grania w chmurze. Przywołane zostały usługi Microsoftu, Google’a oraz Amazona, Jakie więc są plany Sony w tej materii?

Działamy w tej dziedzinie dosyć aktywnie, mamy przecież PlayStation Now, to po pierwsze. Myślę, że wdrożenie chmury na masową skalę – i mówiąc „masową skalę”, mam na myśli taką skalę, jaką osiągamy dzięki konsolowym biznesom i do której aspirujemy dzięki PlayStation 5, które dopiero co zadebiutowało – może się zdarzyć. Ale na pewno nie w ciągu następnego roku lub dwóch.

Ale wiesz, już teraz jesteśmy aktywni, jeżeli chodzi o chmurę. I jest to obszar, w który będziemy inwestować dużo czasu i energii.

Niektórzy szczęśliwcy będą mogli przekonać się o mocy PlayStation 5 i jakości wydanych na nią gier już za 2 dni, 19 listopada. Wtedy to nastąpi oficjalna polska premiera konsoli.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej