Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 marca 2019, 14:24

autor: Frozen

Jeśli wsparłeś zbiórkę na Phoenix Point, na swój klucz Steam/GOG poczekasz rok

Studio Snapshot Games poinformowało, że osoby, które wsparły kampanię crowdfundingową gry Phoenix Point w serwisie Fig.co, otrzymają obiecane klucze na Steam lub GOG dopiero po zakończeniu rocznego okresu ekskluzywności tytułu w sklepie Epic Games. Poznaliśmy również wymagania sprzętowe produkcji.

Gra powstała dzięki finansowemu wsparciu społeczności. - Jeśli wsparłeś zbiórkę na Phoenix Point, na swój klucz Steam/GOG poczekasz rok - wiadomość - 2019-03-13
Gra powstała dzięki finansowemu wsparciu społeczności.

Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Phoenix Point, nowa gra Juliana Gollopa, przez pierwszy rok od premiery będzie dostępna na komputerach osobistych wyłącznie za pośrednictwem Epic Games Store. Chociaż podobny los spotkał już wiele innych tytułów, to przypadek dzieła studia Snapshot Games wyróżnia się z jednego powodu: produkcja została ufundowana przez społeczność.

W 2017 roku, podczas zbiórki pieniędzy w serwisie Fig.co, uzbierano ponad 765 tysięcy dolarów, dzięki którym będąca wówczas jeszcze we wczesnym stadium produkcji gra mogła zostać dokończona. Użytkownicy wpłacający co najmniej 30 dolarów (lub 25 dolarów w przypadku limitowanego progu „Early Bird”) mieli otrzymać grę na wybraną przez siebie platformę najpóźniej w dniu premiery. Twórcy od samego początku kampanii zaznaczali, że tytuł ukaże się na Steamie i w serwisie GOG.com, a gracze PC-towi będą mogli wybrać, na którą z tych dwóch platform chcą otrzymać klucz aktywujący Phoenix Point.

W trakcie kampanii zapewniano, że wspierający projekt będą mogli zdecydować, czy chcą aktywować gotowy produkt na Steamie, czy na GOG.com. - Jeśli wsparłeś zbiórkę na Phoenix Point, na swój klucz Steam/GOG poczekasz rok - wiadomość - 2019-03-13
W trakcie kampanii zapewniano, że wspierający projekt będą mogli zdecydować, czy chcą aktywować gotowy produkt na Steamie, czy na GOG.com.

Wczoraj ogłoszono, że żadnego wyboru nie będzie, a przynajmniej nie przez pierwszy rok – Snapshot Games zapewnia, że każdy dostanie obiecane klucze na Steam lub GOG, ale dopiero gdy zakończy się okres ekskluzywności. Na premierę będą zaś rozsyłane kody aktywujące grę w Epic Games Store.

Spowodowało to niemałe poruszenie wśród osób, które wsparły finansowo twórców gry dwa lata temu. W sekcji komentarzy na stronie projektu co chwilę pojawiają się nowe wpisy rozgoryczonych użytkowników, którzy albo już teraz zgłosili się po zwrot pieniędzy, albo zapowiedzieli, że niedługo to zrobią. Nie przekonuje ich zadośćuczynienie w postaci darmowych DLC, a wielu całkowicie straciło zaufanie do twórców gry i nie wierzy w to, że firma wywiąże się z obietnicy dostarczenia nowych kluczy aktywacyjnych za rok.

Warto dodać, że przy okazji pojawienia się karty produktu w Epic Games Store, poznaliśmy wymagania sprzętowe produkcji:

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 10, 8 i 7 SP1+ (64-bitowy)
 • Procesor: Intel Core i3 / AMD Phenom II X3
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 660 / AMD Radeon R9 270
 • DirectX: Wersja 11
 • Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectSound

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 1. System operacyjny: Windows 10, 8 i 7 SP1+ (64-bitowy)
 2. Procesor: Intel Core i5 3GHz / AMD serii FX 3,2 GHz
 3. Pamięć RAM: 16 GB
 4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 / AMD Radeon R9 390X
 5. DirectX: Wersja 11
 6. Karta dźwiękowa: Kompatybilna z DirectSound
 1. Oficjalna strona gry Phoenix Point