Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 20 września 2022, 10:33

autor: Kamil "grim_reaper" Kleszyk

James Cameron postawił na swoim, Titanic uratował Avatara

Okazuje się, że podczas prac nad pierwszą częścią Avatara James Cameron i włodarze 20th Century Fox mieli odmienne zdanie w kwestii filmu. Na szczęście reżyser użył poważnych argumentów, by „uciszyć” swoich pracodawców.

Fot.: Avatar, James Cameron, Twentieth Century Fox, 2009.

Ostatnie miesiące 2022 roku upłyną nam w towarzystwie Avatara, bowiem do kin trafi nie tylko jego kontynuacja, lecz również pierwsza część. W ramach promocji obu widowisk reżyser James Cameron udzielił wywiadu dla New York Times, w którym opowiedział nieco o pracach nad oryginalną historią.

Legendarny twórca przypomniał sytuację, gdy zmuszony był „uciszyć” włodarzy ówczesnego studia 20th Century Fox, którzy chcieli wymusić zmiany w Avatarze przed premierą w 2009 roku. Ich zdaniem film powinien być krótszy, m.in. poprzez okrojenie scen latania na skrzydlatych bestiach.

W tamtym czasie spieraliśmy się o pewne rzeczy. Na przykład studio czuło, że film powinien być krótszy, a ja chcę umieścić za dużo scen latania na ikranach. Okazało się, że właśnie to ludziom spodobało się najbardziej. To był moment, w którym postawiłem granicę i powiedziałem im: “Wiecie co? Nakręciłem Titanica. Ten budynek, w którym się teraz spotykamy? Kompleks za pół miliarda dolarów? Zapłacił wam za to Titanic, więc mogę to zrobić – zdradził Cameron.

Jak wiemy, reżyser miał doskonałe przeczucie walcząc o pozostawienie owych scen w filmie, ponieważ zrobiły one na widzach piorunujące wrażenie. W późniejszym czasie władze studia mu za to podziękowały.

Po wszystkim mi podziękowali. Czuję, że moją pracą jest chronić ich inwestycję, nawet wbrew ich osądom. Jeśli mi się to uda, wszystko można wybaczyć – dodał twórca.

Cameron stwierdził w rozmowie, że po upływie lat wciąż jest zadowolony z tego, jakie decyzje podjął tworząc swoje dzieło – co więcej, w jego opinii pierwszy Avatar nadal może konkurować ze współczesnymi widowiskami.

Na koniec przypomnijmy, że oryginalny Avatar powróci do kin już 23 września. Natomiast premiera Avatar: Istota wody odbędzie się 16 grudnia tego roku.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki, fakty, historie z planu i opinie.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Zamiast obliczać, ile Ala ma kotów, wolał zamykać się w swoim świecie i wymyślać nowe historie ulubionego anime – Dragon Ball. Po latach nauki przyszedł czas stagnacji, którą wolał nazywać „szukaniem życiowego celu”. Wypatrując przeznaczenia w trakcie 58. seansu ukochanej Szklanej pułapki, postanowił – niczym John McCLane – zawalczyć o lepszą przyszłość. Z pomocą przyszła redakcja Gry-Online.pl, która przyjęła go pod swoje skrzydła. Jako że autor jest świeżakiem w newsroomie, nie ma jeszcze docelowej tematyki na jakiej chce się skupić (mimo że podstępny Łosiu wabi go w mroki gamingu). Możecie się zatem spodziewać od „Ponurego Żniwiarza” newsa o symulatorze rolnictwa, jak i wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Jeśli kiedykolwiek usłyszycie, że granie na konsoli i oglądanie filmów do niczego nie doprowadzi – przypomnijcie sobie Kamila.

więcej