Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lipca 2018, 09:50

autor: Serek

IEM Katowice 2019 z turniejem rangi Major w CS:GO

Przyszłoroczna edycja Intel Extreme Masters w Katowicach ma szansę stać się najbardziej lukratywnym wydarzeniem IEM w historii. Wszystko dzięki rozgrywkom Counter-Strike: Global Offensive, które otrzymały od Valve status Major.

Tegoroczny IEM przyciągnął do Katowic prawie 170 tysięcy osób. Jaka frekwencja będzie za rok? - IEM Katowice 2019 z turniejem rangi Major w CS:GO - wiadomość - 2018-07-13
Tegoroczny IEM przyciągnął do Katowic prawie 170 tysięcy osób. Jaka frekwencja będzie za rok?

Organizowana przez Intela oraz Electronic Sports League (ESL) impreza Intel Extreme Masters po raz kolejny zawita do Katowic. IEM ma już 13-letnią tradycję, co sprawia, że jest to najdłużej funkcjonujący turniej dla profesjonalnych graczy na świecie. Edycja 2019 ma szanse stać się najbardziej dochodową odsłoną cyklu dzięki rozgrywkom Counter-Strike: Global Offensive, które otrzymały od Valve Corporation status Major Championship. Dlaczego to takie istotne? Otóż, tzw. Majory to turnieje najwyższej rangi w CS:GO, nad którymi czuwa producent, czyli Valve. Wszyscy organizatorzy e-sportowych zmagań marzą o nawiązaniu takiej współpracy. Jeżeli ktoś śledzi IEM-y, zapewne pamięta, że przy okazji imprezy odbyły się już dwa turnieje tej rangi, jednak z technicznego punktu widzenia, były to tylko wydarzenia towarzyszące, bowiem organizatorem była ESL. W 2014 roku pierwszy i jedyny raz w historii triumfowała polska drużyna, Virtus Pro.

Przez trzy tygodnie 24 najlepsze drużyny na świecie będą mogły rywalizować o tytuł Mistrza Świata IEM oraz nagrody, których łączna pula wynosi milion dolarów. Poniżej prezentujemy harmonogram imprezy:

  1. 14-20 lutego: Challengers Stage, podczas którego 16 ekip weźmie udział w pierwszym etapie zawodów, odbywającym się w ESL Arenie w Katowicach;
  2. 21-24 lutego: Legends Stage, a w nim 16 najlepszych drużyn walczących na żywo przed ponad tysiącem fanów zgromadzonych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym (MCK). Stawką będzie awans do rundy play-offów;
  3. 28 lutego - 3 marca: Champions Stage, czyli czterodniowa faza finałowa w systemie play-off, która odbędzie się w katowickim Spodku. To właśnie tam poznamy nowego Mistrza Świata.

IEM Katowice 2019 będzie największym e-sportowym wydarzeniem przyszłego roku w Polsce i zapewne przyciągnie na Śląsk tysiące fanów tego typu rozrywki. Amatorów elektronicznej rozgrywki mogą również skusić trwające równolegle targi IEM Expo, poświęcone w całości sportom elektronicznym oraz technologicznym nowinkom. Katowice po raz kolejny ugoszczą najlepsze firmy branżowe czy spoza branży, pragnące trafić do nowej publiczności. Uczestnicy będą mogli sprawdzić najnowsze rozwiązania technologiczne dla graczy komputerowych i wziąć udział w otwartych turniejach ulubionych gier oraz licznych konkursach. Na odwiedzających katowickie MCK czekać będzie ogromna strefa Intel Experience Area, na której prezentowane będą komputery z procesorami Intel Core i7 oraz Intel Core i9 ósmej generacji. Dumy oraz radości ze zbliżającej się imprezy nie ukrywał wiceprezes Pro Gaming w ESL, Michał Blicharz, który powiedział że:

IEM Katowice stał się jednym z najbardziej znanych e-sportowych turniejów na świecie. Spodziewam się, że połączenie dziedzictwa IEM z powagą Mistrzostw Valve Major sprawi, że będzie to najbardziej widowiskowe wydarzenie IEM w historii.

Tegoroczną edycję wydarzenia odwiedziło prawie 170 tysięcy uczestników, co jest imponującym wynikiem. Do tego należy dodać, że impreza była transmitowana w 17 cyfrowych kanałach w 10 różnych językach. Stream z rozgrywek oglądano w sumie ponad 2 miliardy minut, co stanowi wzrost o 232% względem IEM 2017. Nadciągające wielkimi krokami IEM Katowice 2019 będą już siódmą kolejną edycją cyklu w stolicy Górnego Śląska. Potencjał tkwiący w tak dużej imprezie dostrzega sam prezydent miasta, Marcin Krupa:

Katowice dzięki Intel Extreme Masters stały się globalną stolicą esportu. Od sześciu lat gościmy w naszym mieście największe w Polsce wydarzenia, a w trakcie jego trwania oczy całego świata zwrócone są w kierunku Katowic. Dziesiątki tysięcy fanów na trybunach legendarnego Spodka i nowoczesnego Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz miliony kibiców przed komputerami na całym świecie, gwarantują doskonałą promocję Katowic, jako ośrodka, w którym stawiamy na nowe technologie i przemysł czasu spotkań. Katowice będąc istotnym punktem na światowej mapie esportu, rozwijają także inne inicjatywy związane z przemysłem gier komputerowych. W naszym mieście działa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w salach koncertowych NOSPR można posłuchać koncertów z muzyką z najpopularniejszych gier Video Games Live. Kształcimy także graczy, tworząc dla nich specjalne profile w szkołach średnich, a uczniowie naszych szkół odnoszą sukcesy w dziedzinach robotyki i programowania

Więcej informacji dotyczących turniejów oraz tytułów gier zostanie ujawnione w najbliższych tygodniach. My z całych sił będziemy kibicować polskim zespołom, bo dobrze byłoby ponownie ujrzeć rodaków z pucharem.

  1. Oficjalna strona Intel Extreme Masters
  2. IEM Katowice 2019
  3. Intel Extreme Masters na Twitterze
  4. Profil IEM w serwisie Facebook
  5. Electronic Sports League Polska