Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 marca 2023, 13:15

autor: Adam Adamczyk

Stardew Valley podbiło świat. Czego gracze oczekują od nowej gry Erica Barone'a?

Eric Barone, znany jako ConcernedApe, rzadko dzieli się informacjami na temat swojej nowej gry - Haunted Chocolatier. Oto, czego po tej produkcji oczekują gracze.

Źródło fot. Haunted Chocolatier
i

Stardew Valley to jedna z najgłośniejszych gier ostatnich lat. Pixelartowa produkcja przyciągnęła do siebie nie tylko młodych graczy, ale również dorosłych, którzy mają już własne rodziny.

Jak zapewne wiecie, odpowiedzialny za to dzieło Eric Barone, znany również pod pseudonimem ConcernedApe, pracuje od dłuższego czasu nad nowym tytułem – Haunted Chocolatier.

Oczekiwania graczy wobec tej produkcji są spore. Wystarczy wspomnieć, że regularnie przerzucają się oni na Reddicie pomysłami na to, co powinno się w niej znaleźć, udowadniając również, że społeczność skupiona wokół Barone’a jest jedną z najlepszych w świecie gier wideo.

Zmieniona mechanika czasu w grze

Haunted Chocolatier nie uniknie porównań ze Stardew Valley, dlatego gracze często nawiązują do tej produkcji w swoich komentarzach. Jedną ze zmian, jakich oczekuje część z nich, jest inna mechanika czasu.

W Stardew Valley budziliśmy się nad ranem, a czas płynął nieubłaganie. Mogliśmy zaplanować, czy poświęcimy dzień na pielęgnowanie farmy, odwiedziny u NPC, zakupy itp. O północy nasza postać robiła się zmęczona, a jeśli nie dotarliśmy do łóżka przed 2:00 w nocy, padała na ziemię i zasypiała. Następnego dnia mogliśmy przeczytać wiadomość, która informowała nas o tym, że zostaliśmy znalezieni i zaniesieni do domu (trochę creepy), a za tę usługe została naliczona opłata.

Nie wszystkim taka mechanika odpowiada i wśród opinii graczy pojawiają się głosy, że powinna ona zostać nieco zmieniona. Na przykład w taki sposób, aby budzić się rano i móc zbierać składniki tak długo, jak tylko będziemy chcieli. Czas zmieniałby się dopiero po powrocie do swojej rezydencji i rozpoczęciu produkcji słodyczy.

Nie chcę ciągłego zegara. Chcę, aby dzień był skonstruowany w ten sposób: budzisz się, jest rano, czas na zbieranie składników. Możesz spędzić tyle czasu, ile chcesz na eksploracji. Kiedy już zrobisz wszystko, co chcesz, wracasz do rezydencji i zaczynasz wytwarzać czekoladę, co przesuwa dzień do wieczora.

– Bonesnapcall

Osobiście muszę przyznać, że nie jestem fanem takiego rozwiązania. Ciągle płynący czas w Stardew Valley sprawiał, że warto było skrupulatnie planować to, czym będziemy się zajmować następnego dnia.

Romanse

Stardew Valley podbiło świat. Czego gracze oczekują od nowej gry Erica Baronea? - ilustracja #1
O możliwość romansowania w Haunted Chocolatier możemy być raczej spokojni.

Możliwość wchodzenia w romans z niektórymi postaciami jest jedną z ulubionych opcji, jakie zdaniem graczy oferuje Stardew Valley. Zaczyna się niewinnie – od zwykłej rozmowy, a następnie przychodzi czas na bardziej i mniej trafione prezenty, aż w końcu znajdujemy swoją wirtualną półówkę, z którą po spełnieniu pewnych warunków możemy wziąć ślub i nawet doczekać się potomstwa.

Trudno sobie wyobrazić, aby ConcernedApe nie zdecydował się na zaimplementowanie możliwości romansu w Haunted Chocolatier, tym bardziej, że ważną częścią tej gry będą właśnie interakcje z NPC. Dodatkowo możliwość wytwarzania słodkich podarunków otwiera potencjalnie ogromny potencjał obdarowywania obiektów miłości. Oczami wyobraźni widzę wielogodzinne dopieszczanie przepisów, by zadowolić postać, która wpadła mi w oko.

Przedmioty kolekcjonerskie

Stardew Valley nie prowadziło nas za rękę, mówiąc co koniecznie musimy w danej chwili zrobić. Niewątpliwie okazało się to jednym z powodów, dla których ten tytuł zdobył taką popularność. W Haunted Chocolatier będzie zapewne podobnie i tu również będziemy mogli skupić się na prowadzeniu fabryki czekolady, poznawaniu NPC czy walce (ta ma mieć jeszcze większe znaczenie niż w Stardew Valley). Część graczy liczy również na to, że w swoich podróżach po świecie gry będą mogli zbierać przedmioty kolekcjonerskie i umieszczać je w swoim domu.

Chciałbym, by były dostępne przedmioty kolekcjonerskie. Lubię mieć w grze dodatkowe zajęcia.

– BloodyBladeKane

Nawiązania do Stardew Valley

Stardew Valley podbiło świat. Czego gracze oczekują od nowej gry Erica Baronea? - ilustracja #2
Czy po drugiej stronie może kryć się Pelican Town?

Czego jeszcze oczekują gracze w Haunted Chocolatier? Pragną nawiązań do Stardew Valley. Niektórzy pewnie bardzo ucieszyliby się na możliwość powrotu do Pelican Town i odwiedzenia starych, dobrych NPC. Na to pewnie nie ma co liczyć, ale bardzo możliwe, że Eric Barone doda kilka nawiązań do dobrze znanej gry, choćby w formie easter eggów.

Mam nadzieję, że pojawią się jakieś nawiązania do Pelican Town ze Stardew Valley.

– DrCrazyCurious

Wzorowa społeczność

Przegladając wypowiedzi graczy na temat tego, co chcieliby zobaczyć w Haunted Chocolatier, wielokrotnie spotkałem się z komentarzami, z których jasno wynika, że społeczność skupiona wokół twórczości ConcernedApe jest bardzo wyrozumiała i cierpliwa. Owszem, fani chcieliby zagrać w Haunted Chocolatier jak najszybciej, ale w komentarzach nikt nie narzekał na długi czas produkcji.

Wręcz przeciwnie – bardzo wiele osób pisało wprost, że „geniusza się nie pospiesza”, czy „Barone powinien mieć tyle czasu na tworzenie gry, ile zechce. Na pewno dostarczy wyjątkową produkcję”. Nie ukrywam, że takie wypowiedzi są bardzo budujące i w pełni się pod nimi podpisuję.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuję się zawodowo od 2013 roku i przez większość tego czasu współpracowałem z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuję się od dziecka, dlatego z czasem postanowiłem połączyć jedną z moich pasji z pracą. Tak w 2021 roku udało mi się dołączyć do Gry-Online.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuję się także informacjami stricte techowymi. Poza pracą interesuję się grą na gitarze, komponowaniem muzyki i sportami siłowymi.

więcej