Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 10 maja 2018, 14:01

Gry z PC na smartfonie? Umożliwi to aplikacja Steam na Androida i iOS

Steam szykuje bardzo ciekawą nowalijkę dla posiadaczy smartfonów lub tabletów z systemami Android i iOS – na te platformy trafią dwie nowe aplikacje, które umożliwią streamowanie rozgrywki z gier na małych ekranach urządzeń mobilnych.

Gry z PC na smartfonie? Umożliwi to aplikacja Steam na Androida i iOS - ilustracja #1

Próby przeniesienia rozgrywki ze stacjonarnych platform na smartfony i tablety nie są nowością – posiadacze PlayStation 4 korzystający ze sprzętów z rodziny Sony Xperia mogą bowiem skorzystać z funkcji PS4 Remote Play, dzięki której obraz z gry pojawi się na niewielkim ekraniku urządzenia mobilnego, a do sterowania wykorzystywany jest kontroler DualShock 4. Jedynym wymogiem ze strony technicznej jest połączenie obydwu sprzętów za pośrednictwem sieci Wi-Fi oraz posiadanie szybkiego i stabilnego łącza internetowego.

Dokładnie takie same warunki postawi przed nami aplikacja Steam Link, która 21 maja trafi do oferty Google Play oraz App Store. Pozwoli ona na przesłanie obrazu z gry z komputera na urządzenie mobilne oraz kontynuowanie rozgrywki z wykorzystaniem smartfona lub tabletu. Jedynym warunkiem pozwalającym na uzyskanie kompatybilności jest połączenie sprzętów przez Wi-Fi w technologii 5 GHz. Możliwe jest także połączenie komputera z drugą platformą za pośrednictwem złącza Ethernetowego, ale takie rozwiązanie może dotyczyć tylko telewizorów wykorzystujących system Android TV lub zestawów Apple TV. Istotną informacją jest to, że aplikacja będzie wspierać szereg kontrolerów dedykowanych smartfonom i tabletom – wśród nich znajdzie się także Steam Controller.

To jednak nie jedyna nowość, którą użytkownikom urządzeń mobilnych udostępni Valve – na urządzenia z systemem Android i iOS trafi także aplikacja Steam Video. Ma ona pozwolić na oglądanie filmów znajdujących się w ofercie Steam w wysokiej jakości na ekranach smartfonów i tabletów. Co więcej, pozwoli ona pobrać wybrany tytuł na pamięć wewnętrzną posiadanego sprzętu oraz oglądanie go bez konieczności korzystania z łącza internetowego. Program zostanie udostępniony w okresie wakacyjnym.

Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że obydwie aplikacje zostaną udostępnione całkowicie za darmo. To naprawdę ciekawy ruch, ale trzeba będzie poczekać przede wszystkim na oficjalną listę wspieranych smartfonów – zapewne znajdą się na niej głównie najmocniejsze i najdroższe flagowe sprzęty.