Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 lipca 2020, 12:30

autor: Karol Laska

Gra o tron najlepszym serialem XXI wieku według Brytyjczyków

Zastanawialiście się, które seriale zapisały się najbardziej w umysłach społeczeństwa? Jeden ze znanych serwisów internetowych postanowił to sprawdzić. Uwaga, spoiler: wygrywa Gra o tron.

Gra o tron najlepszym serialem XXI wieku według Brytyjczyków - ilustracja #1
Gra o tron po raz kolejny wygrywa.

Digital Spy to brytyjski portal internetowy, który na bieżąco dostarcza najważniejsze wieści popkulturowe z całego świata. Tym razem postanowił wykorzystać swoje zasięgi, aby zorganizować głosowanie na najlepsze seriale XXI wieku. Wyniki są miejscami dosyć zaskakujące, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że w ankiecie brali udział przede wszystkim obywatele Wielkiej Brytanii. Kultura tego kraju jasno przebija się przez finalną listę top 10.

Gra o tron najlepszym serialem XXI wieku według Brytyjczyków - ilustracja #2
10 najlepszych seriali wg serwisu Digital Spy. Źródło: Digital Spy

Jeżeli zdążyliście dobrze przypatrzeć się liście, to nie ma co fałszywie budować napięcia. Nieważne, jak bardzo nienawidzilibyśmy ostatnich sezonów Gry o tron – ona i tak osiągnęła status legendarnej. Wychodzi na to, że serial postrzegamy zawsze jako całość i pojedyncze wpadki (większe lub mniejsze) nie wpłyną znacznie na jego ostateczną ocenę. Miłym zaskoczeniem jest obecność Czarnobyla na drugim końcu listy, czyli kolejnego tworu HBO, ale tym razem opartego na faktach i zamkniętego w pięciu odcinkach.

Z wyborów, wydaje się, oczywistych w rankingu znaleźć można takie tytuły jak Breaking Bad (5. miejsce) oraz Stranger Things (2. Miejsce). Ten pierwszy śmiało można określić arcydziełem i pewnym wyznacznikiem jakości dla telewizji ostatniej dekady. Drugi zaś to dzieło o wiele świeższe, choć żywcem czerpiące z klasycznych motywów lat 80.

Pozostałe 6 pozycji to już zupełnie inny kawałek chleba. Większość z nich jak najbardziej trzyma wysoki poziom, ale nie da się ukryć, że ich obecność na liście jest podyktowana pewnym rodzajem patriotyzmu. Tak, ponad połowa listy to przede wszystkim produkcje brytyjskie. Czy to źle? Raczej nie, Sherlock oraz Doctor Who zdobyły popularność na całym świecie, ujmując swoim specyficznym, szaro-deszczowym klimatem. Pozytywnym zaskoczeniem jest zdecydowanie Obsesja Eve, czyli stosunkowo nowy serial, który zdążył zdobyć już szereg prestiżowych nagród (od Złotych Globów aż po Emmy).

Co jeszcze znajdziemy w tym gąszczu tytułów? No cóż, mamy The Great British Bake Off, czyli reality show, stawiające na rywalizację utalentowanych cukierników, znajdzie się także Gavin i Stacey – typowy sitcom z udziałem Jamesa Cordena oraz kryminał pod tytułem Line of Duty. Wybory te to zdecydowanie przejaw kulturowej słabości wobec lokalnych hitów. Zgadzacie się z wyborem Digital Spy? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać.