Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 24 grudnia 2014, 10:27

autor: Jiker

Galaxy Trucker – udana adaptacja popularnej planszówki debiutuje na Androidzie

W ofertach platform Google Play i App Store zadebiutowały kolejne wersje mobilnej odsłony gry planszowej Galaxy Trucker. Dzieło czeskiego projektanta Vlaada Chvatila jest jedną z ciekawszych planszówek w klimatach science fiction ostatnich lat.

Zadebiutowały kolejne wersje mobilnej adaptacji jednej z ciekawszych gier planszowych ostatnich lat – Galaxy Trucker autorstwa Vlaada Chvatila (premiera w 2007 roku), czeskiego projektanta znanego z pozycji takich jak Mage Knight, Dungeon Lords i Space Alert. W produkcję, stworzoną przez wydawcę oryginału, firmę Czech Games Edition, mogą obecnie zagrać posiadacze smartfonów i tabletów na Androidzie oraz iPhone’a. Dołączyli oni do użytkowników iPada, którzy testują tytuł od kilku miesięcy.

Galaxy Trucker w wersji na Androida i iPhone'a jest oferowane w promocyjnej cenie 10 złotych (przecena obowiązuje do końca roku). Przypominam, że w tym momencie zakup edycji na iPada wiąże się z wydatkiem rzędu 6,99 euro, czyli około 30 złotych, więc mamy tu do czynienia z udaną rekompensatą kilku dodatkowych miesięcy oczekiwania. Warto też zauważyć, że jest to produkcja typu premium i nie uświadczymy w niej jakichkolwiek mikropłatności.

Galaxy Trucker to gra planszowa przeznaczona dla 2-4 graczy (polska edycja papierowego oryginału zadebiutuje w lutym 2015 roku jako Ciężarówką przez Galaktykę). Tytuł został utrzymany w stylistyce science fiction i pozwala wcielić się w szaleńców, kontrolujących statki kosmiczne złożone z części służących firmie Wyzysk i Spółka do budowy sieci kanalizacyjnych i komunalnych falowców na mniej rozwiniętych planetach Galaktyki.

Zabawę rozpoczynamy od poskładania własnej jednostki, co odbywa się w warunkach ogólnego chaosu. Kolejnym krokiem jest podróż, którą przerywają dziesiątki zdarzeń losowych (np. atak piratów, nadlatujący rój meteorów, kosmiczne turbulencje, najazd łowców niewolników, kontrola kosmicznej policji). Celem jest jak najszybsze dotarcie do celu i maksymalizacja zysków. Pod wieloma względami tytuł przypomina gry FTL: Faster Than Light i Out There (a raczej one przypominają papierowy oryginał), ale jest od nich nieco prostszy.

Produkcja oferuje nieliniową, bardzo obszerną kampanię solową, z questami napisanymi przez Vlaada Chvatila i dwunastoma przeciwnikami sterowanymi przez SI, która stanowi świetne wprowadzenie do właściwej, wieloosobowej rozgrywki. Tę ostatnią można toczyć na jednym urządzeniu z trzema znajomymi (w czasie rzeczywistym lub z podziałem na tury) bądź przez sieć, także w trybie międzyplatformowym (Android/iOS). Według zagranicznych serwisów – np. Pocket Gamer i Pocket Tactics – mamy tu do czynienia z jedną z najlepszych mobilnych adaptacji gier planszowych w historii.