Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 marca 2021, 14:35

Polski konwent stworzony od podstaw z myślą o sieci; nadchodzi Focon

W dniach 24-25 kwietnia odbędzie się Focon – zaprojektowany specjalnie z myślą o sieci konwent fantastyczny. W trakcie imprezy będzie można między innymi spotkać się z gośćmi, posłuchać prelekcji i porozmawiać z wystawcami oferującymi różne produkty.

W minionym roku mieliśmy całkiem sporo wydarzeń sieciowych. W większości stanowiły one jednak jedynie zastępstwo dla imprez, które powinny się odbyć w świecie realnym. Pod tym względem zupełnie inny jest Focon (skrót od Fantasy Online Convention). Jest to bowiem wydarzenie, które od początku do końca jest przygotowywane z myślą o Internecie. Wystartuje ono 24 kwietnia, a zakończy 25 kwietnia.

Przez te dwa dni na uczestników Focon czeka moc atrakcji. Po pierwsze – prelekcje. Swoją obecność zapowiedzieli już między innymi Eugeniusz Dębski, pisarz science fiction i fantasy, Robert Brown, wokalista Abney Park, Michael Mammay, autor bestsellerowego cyklu Planetside (którego pierwsze części Fabryka Słów wydała po polsku) czy Magdalena Kucenty, zawodowo pisząca m.in. dla studia CD Projekt RED. Rzecz jasna, z racji sieciowego charakteru całej imprezy, goście nie zostaną ograniczeni do żadnej fizycznej przestrzeni, dzięki czemu będą mogli poprowadzić swój panel z dowolnego miejsca na świecie.

Po drugie – jak na prawdziwy konwent przystało – na Foconie nie zabraknie różnych wystawców i znajdą się oni tam naprawdę - a nie tylko w postaci linku do sklepu internetowego. Na każde wirtualne stoisko, które będzie obecne podczas wydarzenia, chętne osoby będą mogły „wejść”, dołączając do pokoju videokonferencyjnego wystawcy. Dzięki temu będzie można prowadzić interakcję zarówno z wystawcą, jak i innymi jego gośćmi, a także - albo przede wszystkim, zakupić jakiś produkt. Cały proces zwiedzania wirtualnej hali ma być jak najbardziej wygodny i przejrzysty dla użytkowników.

Co istotne, odbędzie się także konkurs na najlepsze stoisko. Istotny wpływ na wyłonienie tryumfatora będą mieli odwiedzający.

Polski konwent stworzony od podstaw z myślą o sieci; nadchodzi Focon - ilustracja #1
Zapowiedziani do tej pory goście Foconu. Od lewego górnego rogu - Michael Mammay, Eugeniusz Dębski, Robert Brown, Maria Zdybska i Łukasz Rzadkowski.

Konwenty to również cosplay. Możliwość podziwiania różnych osób przebranych za rozmaitych bohaterów z gier, seriali itp. jest trzecią atrakcją, jaka będzie obecna na Foconie. W ramach specjalnego konkursu każdy cosplayer będzie mógł zaprezentować się na żywo podczas trzyminutowej prezentacji. Zwycięzca otrzyma 500 złotych do wydania u obecnych na konwencie wystawców. Zapisy do tej zabawy mają ruszyć już wkrótce.

W końcu po czwarte, aby jeszcze bardziej podkreślić poczucie uczestnictwa w Foconie, które przez fakt, że nie odbywa się on w żadnym fizycznym miejscu, może być nieco osłabione, organizatorzy przygotowali specjalną grę konwentową. Jest wzorowana na popularnych grach miejskich. Odwiedzając różne prelekcje oraz inne atrakcje, będziecie mogli znaleźć poukrywane mniej lub bardziej skomplikowane zagadki oraz zgarnąć nagrody za ich rozwiązanie.

Udział w Foconie będzie całkowicie darmowy. Pojawi się jednak opcja zakupienia specjalnych pakietów, w skład których wejdą między innymi numerowana wejściówka, specjalny kubek oraz dodatkowe materiały od prelegentów i partnerów wydarzenia. Przedsprzedaż ma ruszyć wkrótce. Wszelkie dodatkowe szczegóły znajdziecie w tym miejscu.

  1. Oficjalna strona konwentu Focon
  2. Focon na Facebooku