Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 października 2020, 20:45

autor: Sodar

Fanowski remaster Crysisa zablokowany przez Crytek

Twórca modyfikacji Crysisa dostał czerwone światło od studia Crytek. Powstawała fanowska, alternatywna wersja Crysis Remastered, ale nie spodobało się to twórcom oryginału.

W SKRÓCIE:
  • równolegle z Crysis Remastered powstawała amatorska modyfikacja na silniku CryEngine 5.6.6, została jednak zablokowana w wyniku ingerencji Cryteka.

Oficjalna reedycja pierwszego Crysisa, z dopiskiem Remastered, zbiera niestety niezbyt dobre opinie. Choć po paru łatkach tytuł odbierany jest zdecydowanie lepiej, to zaraz po premierze nie zachwycił. Równolegle powstawała alternatywna wersja tworzona przez fana, jednak wydaje się, że efekt jego pracy nie ujrzy światła dziennego. Projekt został porzucony w wyniku decyzji Cryteka.

Twórca remastera potwierdza koniec prac nad nim. Źródło: Discord - Fanowski remaster Crysisa zablokowany przez Crytek - wiadomość - 2020-10-30
Twórca remastera potwierdza koniec prac nad nim. Źródło: Discord

Nieoficjalny remaster gry miał korzystać z CryEngine w wersji 5.6.6. Dzięki temu w oprawie graficznej mogły zostać zastosowane nowoczesne technologie, takie jak ray tracing, dynamiczna wolumetryczna mgła, a także tzw. SVOGI, czyli globalne oświetlenie bazujące na voxelach. Dziś jednak przywitała nas smutna wiadomość o zamknięciu tego projektu. Wygląda na to, że sam Crytek zdecydował o nieudzieleniu prawa do publikacji modyfikacji. Tym samym jej twórca porzucił swoje dzieło, jak można przeczytać na poniższym zrzucie ekranu:

Niestety wygląda na to, że prace nie zostaną wznowione. Źródło: Discord - Fanowski remaster Crysisa zablokowany przez Crytek - wiadomość - 2020-10-30
Niestety wygląda na to, że prace nie zostaną wznowione. Źródło: Discord

Crytek posiada pełne prawa do marki Crysis, więc jak najbardziej mógł tak zrobić. Tym bardziej, że autor remasteru wykorzystywał oryginalne materiały z pierwszej odsłony gry. Amatorska modyfikacja mogła być też zbyt podobna do Crysis Remastered. Niektórzy gracze zarzucają twórcom w komentarzach, że obawiali się lepszej jakości fanowskiej produkcji. Cóż, nad tym można by polemizować, ale stanu faktycznego prawdopodobnie już nie poznamy.

Pojawiły się też pogłoski, że podobny los spotkał modyfikację oprawy graficznej CrysisaEnhanced Edition. Niektórzy nabrali takich podejrzeń, ponieważ pliki tego ulepszenia zniknęły z repozytorium ModDB. Jednak twórcy, Remaster Studio (powołując się na informacje z wiadomości na DSOGaming), przygotowują nową wersję moda i niedługo mają ją opublikować. Tym niemniej usunięcie plików starszej wersji jest troszkę dziwne.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Crysis Remastered

Crysis Remastered