Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 sierpnia 2016, 11:36

autor: Yossarian

Facebook zapowiada nową platformę gamingową na PC; współpraca z Unity

Z ogłoszenia opublikowanego przez Facebook dowiadujemy się, że firma łączy siły z Unity w celu dostarczenia elektronicznej platformy gamingowej dla PC i odbudowania swojej pozycji na rynku gier przeglądarkowych.

Jack King Choi, dyrektor marketingu produktów Facebooka (wcześniej na tym samym stanowisku pracujący w Electronic Arts), opublikował niedawno wpis na blogu facebook for developers, z którego można dowiedzieć się, że firma prowadzi obecnie zamknięte testy alfa nowej platformy gamingowej, tworzonej we współpracy z Unity Technologies – producentami wiodącego na rynku gier niezależnych oprogramowania deweloperskiego i silnika Unity.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez portal CNET, boom na gry na Facebooku już się skończył. W 2012 roku, FB nawiązał współpracę z deweloperami z firmy Zynga (twórcami FarmVille), w efekcie czego we wrześniu tego samego roku ok. 30% (ponad 300 mln) użytkowników Facebooka grało w którąś z gier tego studia. W ciągu ostatnich 4 lat sytuacja uległa jednak zmianie i wartość rynkowa Zynga spadła o 75%. I chociaż wciąż 650 mln osób korzysta co miesiąc z gier związanych z Facebookiem w taki czy inny sposób, to nie wiadomo jaki procent stanowią użytkownicy przeglądarkowych gier dostępnych na stronie.

Facebook zauważył zmieniające się potrzeby rynku i zamierza po raz drugi przypuścić frontalny atak na przemysł gier, tym razem wyraźnie poważniejszy niż ostatnio. Poważniejszy, bowiem połączenie sił z tak poważaną i popularną firmą jak Unity, powinno skutkować produktami, które zainteresują nie tylko „niedzielnych graczy”, ale również bardziej zaangażowanych odbiorców czy graczy mobilnych. Zgodnie z informacją podaną przez serwis techcrunch.com, na nowej platformie Facebooka zagrać będzie można nie tylko w przeglądarkowe gry, ale również porty hitów z Androida i iOS.

Ciekawe czy powstanie kiedyś Facebook Entertainment. - Facebook zapowiada nową platformę gamingową na PC; współpraca z Unity - wiadomość - 2016-08-19
Ciekawe czy powstanie kiedyś Facebook Entertainment.

Konkurencji dla Steama z tego na razie nie będzie, ale jakaś większa produkcja opatrzona logiem Facebooka to zdecydowanie byłoby coś interesującego. Nie wybiegajmy jednak zanadto w przyszłość. Obecnie ograniczona grupa deweloperów pracujących nad Unity 5.4 ma dostęp do zamkniętej wersji alfa nowej funkcji, „eksportuj do Facebooka”. Do 31 sierpnia można wysłać swoje zgłoszenia – grono testerów ma się stopniowo poszerzać.