Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 sierpnia 2021, 12:14

autor: Ignacy Ziarkiewicz

EA za darmo udostępniło technologie ułatwiające rozgrywkę graczom z zaburzeniami

EA ogłosiło deklarację patentową i udostępniło za darmo pięć technologii, które ułatwiają rozgrywkę użytkownikom z różnymi zaburzeniami.

Electronic Arts w świadomości graczy kojarzy się głównie z agresywnymi mikrotransakcjami i wyciąganiem od swoich użytkowników worków pieniędzy. Jednak wczoraj, 24 sierpnia 2021 roku, korporacja zdobyła się na naprawdę godny podziwu uczynek. Firma ogłosiła nową deklarację patentową – dzięki niej twórcy z całego świata będą mogli całkowicie za darmo skorzystać z kilku opracowanych przez EA technologii ułatwiających rozgrywkę graczom z różnymi zaburzeniami. Firma podkreśla, że zależy jej na większej inkluzywności świata elektronicznej rozrywki - gry powinny być dostępne dla wszystkich.

Wśród udostępnionych technologii znajduje się „System Pingowania” znany z Apex Legends, który pozwala na łatwe i intuicyjne komunikowanie się z drużyną oraz wyznaczanie celów, bez konieczności korzystania z czatu. Gracz może np. zaznaczyć coś na mapie, żeby powiadomić swoją drużynę, w którą stronę zmierza. Inne udostępnione technologie poprawiają widoczność kolorów dla ludzi z zaburzeniami w widzeniu barw bądź też generują odpowiednią i spersonalizowaną muzykę opartą o preferencje użytkowników z problemami słuchowymi.

Ogłoszona dziś deklaracja ma zachęcić innych twórców i firmy do dzielenia się mechanizmami zwiększającymi dostępność. EA w swoim oświadczeniu stwierdziło, że wszyscy – jako branża – powinni współpracować, aby wprowadzić prawdziwe zmiany. Dlatego też firma udostępniła kod źródłowy do wypracowanych przez nią rozwiązań. Na końcu oświadczenia korporacja zaznacza, że zdecydowała się na taką deklarację jako pierwsza w branży, będąc jednocześnie dumną ze swoich działań w tym kierunku. Teraz przedstawiciele EA mają nadzieję, że kolejne firmy również podejmą tę inicjatywę.