Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 listopada 2009, 07:50

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport: Startują Mistrzostwa Świata, Polacy walczą o 280 tysięcy dolarów

Już dziś w nocy rozpocznie się najważniejsza w tym roku impreza dla profesjonalnych graczy – World Cyber Games 2009. W chińskim Chengdu o tytuł Mistrza Świata będzie rywalizować ponad 600 najlepszych zawodników z całego świata. Do Chin wyjechała również dziewięcioosobowa Reprezentacja Polski.

Już dziś w nocy rozpocznie się najważniejsza w tym roku impreza dla profesjonalnych graczy – World Cyber Games 2009. W chińskim Chengdu o tytuł Mistrza Świata będzie rywalizować ponad 600 najlepszych zawodników z całego świata. Do Chin wyjechała również dziewięcioosobowa Reprezentacja Polski.

Tegoroczne World Cyber Games będzie dziewiątą edycją turnieju, rozgrywanego nieprzerwanie od 2001 roku. Początkowo impreza zawsze odbywała się w Azji, jednak od 2004 roku organizatorzy postanowili wybierać miasto przeprowadzające turniej spośród wszystkich na świecie. Tym samym najlepszych graczy świata na przestrzeni ostatnich lat gościły już San Francisco, Seattle, Kolonia oraz włoska Monza. W tym roku WCG wraca do Azji, gospodarzem będzie Chengdu, miasto, które na esportowej mapie świata jest dość znane – regularnie odbywają się tam duże, międzynarodowe turnieje, a w ubiegłym roku powstał nawet pierwszy na świecie stadion dedykowany wyłącznie rozgrywkom esportowym.

E-Sport: Startują Mistrzostwa Świata, Polacy walczą o 280 tysięcy dolarów - ilustracja #1

To w tej hali rozegrane zostaną tegoroczne finały.

Od marca do października na całym świecie trwały kwalifikacje mające wyłonić narodowe reprezentacje państw w dwanaście turniejowych platform. Komitet organizacyjny WCG zdecydował, że w tym roku gracze rywalizować będą w : Counter Strike 1.6, Warcraft III, StarCraft, FIFA 09, TrackMania Nations, Guitar Hero, Virtua Fighter 5 oraz mniej popularne tytuły i gry na telefony komórkowe: Carom3D, Red Stone, Wise Star2, Asphalt 4 i Dungeon & Fighter. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kraje decydowały się na przeprowadzenie eliminacji we wszystkie platformy. Najczęściej wybierały mainstreamowe, esportowe tytuły i to właśnie zawodników tych gier zobaczymy w Chinach najwięcej.

W porównaniu z ubiegłym rokiem znacznie zmalała pula nagród dla najlepszych na świecie graczy. Mimo to dalej budzi wrażenie, gdyż na gratyfikacje dla czołowych zawodników przeznaczono 280 tysięcy dolarów (rok wcześniej, w Kolonii, gracze walczyli o 470 tysięcy dolarów). Tradycyjnie już największa kwota z całej puli przeznaczona została na turniej Counter Strike 1.6 (80 tysięcy) z czego pierwsza drużyna zgarnie 35 tysięcy zielonych. Warto również być zawodowym graczem FIFA 09, Warcraft III lub StarCraft – w turnieju w każdy z tych tytułów do zgarnięcia będzie prawie 20 tysięcy oraz nagrody rzeczowe. Pełną listę nagród znajdziecie w tym miejscu.

W medalowym rankingu prowadzonym od lat przez WCG prowadzą reprezentanci Korei, co nie może nikogo dziwić – gracze pochodzący z tego kraju do tej pory najczęściej wygrywali między innymi turnieje w StarCrafta, który jest oficjalną platformą WCG od samego początku istnienia tej imprezy. Reprezentanci naszego kraju również wpisali się złotymi literami w historię tej najważniejszej w roku imprezy. W 2002 roku na najniższym stopniu podium w turnieju wspomnianego StarCrafta stanął Artur ‘Blackman’ Michalak. W pamięci graczy został wtedy przede wszystkim półfinałowy pojedynek, jaki Polak stoczył z legendą koreańskiej sceny StarCrafta, Boxerem. Zainteresowani tym spotkaniem, powinni udać się tutaj.

E-Sport: Startują Mistrzostwa Świata, Polacy walczą o 280 tysięcy dolarów - ilustracja #2

Radość graczy Team Pentagram po zdobyciu złotego medalu WCG 2006.

Na największy polski sukces podczas WCG trzeba było jednak poczekać aż do 2006 roku. Niesamowicie gościnna okazała się wtedy Monza we Włoszech. Po złoto w najbardziej prestiżowej platformie, Counter Strike 1.6 sięgnęli wtedy gracze Team Pentagram (obecnie pozostają bez drużyny), w finale pokonując jeden z najlepszych zespołów w historii tej gry, szwedzkie NiP. Była to jedna z największych niespodzianek w historii tej imprezy, Polacy do Włoch jechali jako znany zespół, ale nikt w nawet najbardziej odważnych przewidywaniach nie stawiał ich w gronie kandydatów do podium. Materiał wideo pokazujący finałowe spotkanie i wielkie emocje towarzyszące naszym zawodnikom przez cały mecz dostępny jest w serwisie YouTube (część 1, część 2, część 3). Warto również dodać, że podczas tego samego WCG czwarte miejsce w turnieju Need for Speed wywalczył Krzysztof ‘Chris’ Sojka, późniejszy Mistrz Europy w tę grę.

W tym roku naszą największą szansą na medale ponownie są gracze Counter Strike 1.6. Jest to ten sam zespół, który w 2006 wywalczył złoto. Tamten turniej stał się dla nich prawdziwą trampoliną do kariery, od WCG we Włoszech gracze z Polski zaliczani są do ścisłej światowej czołówki, a na przestrzeni ostatnich lat zdobyli między innymi jeszcze dwa tytuły mistrzów świata konkurencyjnej federacji – ESWC. Zwycięstwo w Chengdu może sprawić, że staną się najlepszą i najbardziej utytułowaną drużyną w historii sieciowych zmagań na platformie opracowanej ponad dziewięć lat temu przez Valve.

Pozostałym graczom wyłonionym w krajowych eliminacjach będzie znacznie trudniej, co nie znaczy, że są oni zupełnie bez szans. Polska scena StraCrafta wiąże spore nadzieje z Krzysztofem ‘Draco’ Nalepką, jednym z najbardziej znanych i doświadczonych niekoreańskich graczy tego popularnego RTS-a. Fani FIFY 09 z pewnością czekają na przebudzenie na WCG któregoś z polskich graczy. Wywodzący się z naszego kraju wirtualni piłkarze od lat zaliczani są do europejskiej czołówki, jednak podczas WCG zawsze towarzyszy im pech. W tym roku w FIFE 09 Polskę reprezentować będzie Piotr ‘Pio’ Zajkowski, drużynowy mistrz Europy z 2008 roku. Pełny skład naszej Reprezentacji Narodowej prezentuje się następująco:

 • Filip ‘Neo’ Kubski – Counter-Strike 1.6
 • Łukasz ‘LUq’ Wnęk – Counter-Strike 1.6
 • Wiktor ‘TaZ’ Wojtas – Counter-Strike 1.6
 • Jakub ‘kuben’ Gurczyński – Counter-Strike 1.6
 • Mariusz ‘Loord’ Cybulski – Counter-Strike 1.6
 • Piotr ‘Pio’ Zajkowski – FIFA09
 • Tomasz ‘TeRRoR’ Pilipiuk – WarCraft 3: The Frozen Throne
 • Rafał ‘ParanOid’ Kontowicz – Starcraft: Brood War
 • Jarosław ‘Yayba’ Pociecha – StarCraft: Brood War
 • Krzysztof ‘Draco’ Nalepka – StarCraft: Brood War
 • Damian ‘Shadow’ Trela – TrackMania: Nations Forever
E-Sport: Startują Mistrzostwa Świata, Polacy walczą o 280 tysięcy dolarów - ilustracja #3

Polska Reprezentacja Narodowa tuż przed odlotem do Chin.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego na tej liście znajduje się aż trzech graczy StraCrafta, spieszymy z wyjaśnieniem. Wszystko jest efektem niesamowitej inicjatywy całej krajowej sceny tej gry, która za własne pieniądze wysłała do Chin dwóch zawodników. Regulamin WCG przewiduje bowiem, że prawo do udziału w mistrzostwach mają zawodnicy, którzy krajowe eliminacje zakończą w pierwszej trójce, jednak przejazd na miejsce turnieju organizatorzy opłacają tylko złotemu medaliście. Na krótko po krajowych finałach okazało się, że społeczność graczy StarCrafta w Polsce rozpoczęła zbiórkę pieniędzy. Pod kierownictwem Macieja ‘Ravena’ Polaka, byłego świetnego gracza, a obecnie animatora krajowej sceny SC, udało się zebrać ponad 14 tysięcy złotych, co pozwoliło na wyjazd do Chin wszystkich trzech graczy. Więcej – zawodnicy w Chengdu wystąpią w specjalnych koszulkach, na których widnieją nicki i nazwy wszystkich organizacji, które zdecydowały się wesprzeć graczy.

E-Sport: Startują Mistrzostwa Świata, Polacy walczą o 280 tysięcy dolarów - ilustracja #4

Koszulka, w której pokażą się w Chinach polscy gracze StarCrafta.

World Cyber Games 2009 rozpocznie się w środę chińskiego czasu, czyli u nas dziś w nocy, tradycyjnie już przeprowadzoną ze sporym rozmachem ceremonią otwarcia. Właściwe rozgrywki zaplanowano począwszy od czwartku. Wszystkie przydatne informacje znajdziecie w poniższych odnośnikach: