Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 lipca 2022, 12:02

Dzieci do lat 10 powinny grać tylko pod nadzorem rodziców, twierdzą cenzorzy w RPA

Nowe prawo w RPA deklaruje, że żadna gra nie jest w pełni odpowiednia dla dzieci poniżej 10 roku życia, a wraz z tym definicja przemocy zostaje znacząco rozszerzona.

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o inicjatywach poszczególnych państw, które próbują walczyć z negatywnym wpływem gier wideo oraz Internetu na najmłodszych obywateli. Nie tak dawno pisaliśmy o Chinach i ich kontynuacji 10-letniego planu rozwoju dzieci, który objął streamy i napiwki dla twórców. Tym razem nowe zasady ogłosiła Republika Południowej Afryki. Dotyczą one klasyfikowania gier względem wieku graczy.

Żadna gra nie jest bezpieczna dla najmłodszych

W zeszły piątek Rada Filmu i Publikacji w RPA wprowadziła zmiany w 40-stronicowym podręczniku, którym komitet cenzury posługuje się do oceny wszelkich dzieł kultury, w tym filmów i gier. To pierwsza zmiana tych zasad od 2019 roku, kiedy to bluźnierstwo w kontekście religijnym zostało usunięte z aspektów branych pod uwagę przy klasyfikacji wiekowej.

Według nowych zasad termin gry odpowiedniej dla dzieci w każdym wieku ma przestać istnieć, a gracze poniżej 10. roku życia nie będą mogli oddawać się rozrywce bez opieki rodzica. Zdaniem Rady Filmu i Publikacji nawet gry oznaczone najniższą oceną w systemie PG mogą zawierać „niepokojące lub szkodliwe dla dzieci elementy”.

Prowadzi to do absurdalnych zapisków, sugerujących, że gracze w wieku 7-9 lat nie mogą samodzielnie sięgnąć po gry z klasyfikacją 7-9 PG. Dopiero tytuły z przedziału 10-12 PG nie mają stanowić zagrożenia dla docelowej grupy (czyli dziesięcio- / dwunastolatków).

Najbardziej kontrowersyjnym zapisem jest jednak absolutne zaprzeczenie istnienia gier odpowiednich dla wszystkich.

Dzieci do lat 10 powinny grać tylko pod nadzorem rodziców, twierdzą cenzorzy w RPA - ilustracja #1

Nowe definicje przemocy

Ważnym aspektem jest w tym wypadku rozbudowanie definicji przemocy o zupełnie nowe pojęcia. Oprócz przemocy fizycznej, czyli tej najbardziej oczywistej, pod ocenę w grze zacznie być brana przemoc ekonomiczna, zastraszanie, niszczenie mienia czy wtargnięcie na cudzą posesję, a także dokładne instrukcje oraz promocja przemocy.

Jeszcze przed wprowadzeniem nowych reguł w RPA gry były oceniane również pod kątem obecności przemocy domowej. Teraz jej definicja została poszerzona i uwzględnia, oprócz rodziny, także partnerów na jedną noc (ang. one-night stand).

Zmiany obejmują też gry wieloosobowe i w tym wypadku zapis wydaje się mocno abstrakcyjny. Według Rady Filmu i Publikacji intensywna rywalizacja jest formą agresji, która będzie wpływać na ocenę wiekową gry.

Republika Południowej Afryki w sierpniu stanie się jednym z najbardziej restrykcyjnych miejsc na ziemi pod kątem klasyfikacji wiekowej gier. Nowe prawo nie zawiera listy wyjątków, więc zmodyfikowane zasady w teorii zabronią dzieciom grania nawet w gry edukacyjne bez obecności opiekuna. Poszerzona definicja przemocy jest tak szeroka i ogólnikowa, że można pod nią podciągnąć praktycznie wszystko. Tylko czas pokaże, jakie będą wady i zalety tego systemu.

Sonia Selerska

Sonia Selerska

Swoją przygodę z zawodowym pisaniem dla GRYOnline.pl rozpoczęła w 2022 roku, ale od zawsze interesowała się wszelkimi formami słowa pisanego. Studentka kierunku Film i Multimedia na specjalizacji Tworzenie Gier Wideo, głęboko śledzi zacierającą się granicę między tymi dwoma światami. Czasami wstydliwie docenia przerost formy nad treścią. W przypadku mediów częściej niż rzadziej wchodzi w skrajności; nigdy nie może wybrać między filmami dokumentalnymi i horrorami a cozy grami, symulatorami życia i animacjami. Częściej niż przy tytułach AAA znajdziecie ją przy oldskulowych konsolach i perełkach indie. Wolny czas poświęca swojej miłości do mody i szeroko pojętej sztuki. Uważa, że fabuła to najważniejszy element gry, a najlepsze historie to te, które czerpią z życia codziennego.

więcej