Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 1 grudnia 2014, 11:06

Dwarf Fortress – fan pracuje nad aplikacją na iOS

Fan gry Dwarf Fortress pracuje nad mobilną aplikacją na iOS, która umożliwiłaby granie w tego klasyka na iPhone i iPadzie.

Dwarf Fortress to prawdziwa legenda wśród gier darmowych i pomimo wielu starań, żadnemu konkurentowi nigdy nie udało się zbliżyć do tego poziomu. Teraz wiele wskazuje na to, że dzięki upartemu fanowi, wkrótce otrzymamy możliwość zagrania w tego klasyka na urządzeniach mobilnych z systemem iOS.

Co ciekawe, nie chodzi tu o żadnego klona czy konwersję. Zamiast tego Vitaly Pronkin, bo tak nazywa się wspomiany fan, pracuje nad aplikacją mobilną, która będzie się komunikowała z oryginalną wersją gry wykorzystując popularny plugin dfhack.

Twórca zamierza udostępnić swoje dzieło całkiem za darmo w przyszłym roku. Oczywiście pod warunkiem, że twórcy Dwarf Fortress nie zażądają zaprzestania prac nad tym projektem. Na razie Pronkin nie jest w stanie podać bardziej dokładnej daty premiery, gdyż przyznaje, że przed nim jeszcze masa pracy. Jednocześnie poinformował, że zajmuje się aplikacją samodzielnie i tworzy jedynie na iOS, więc niestety nie ma większych szans na wersję androidową.

Dwarf Fortress to darmowa gra pecetowa, łącząca w sobie elementy strategii i roguelike, w której zadaniem gracza jest zarządzanie osadą krasnoludów. Pierwsza wersja ukazała się w 2006 roku i od tego czasu projekt jest regularnie rozwijany. Produkcja oferuje symboliczną grafikę, ale nie przeszkodziło jej to w zdobyciu ogromnej rzeszy fanów, gdyż prostotę wizualną wynagradza z nawiązką niezwykłym bogactwem rozgrywki.

Gdy rozliczynamy zabawę, silnik gry generuje nie tylko kształt świata, ale również całą jego historię, obejmującą bitwy, dynastie władców i losy starych imperiów. Jeśli nie chce nam się bawić w strategię możliwe jest także skorzystanie z trybu przygodowego, gdzie jako jeden bohater eksplorujemy świat.