Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 grudnia 2020, 12:41

autor: qjin

Diuna na premierę tylko w kinach? Legendary gotowe na walkę w sądzie

Diuna może ostatecznie nie zawitać w dniu premiery na platformę HBO Max. Wytwórnia Legendary, której nie spodobała się decyzja o hybrydowym modelu dystrybucji filmu Denisa Villeneuve’a, zamierza podjąć walkę (nawet sądową) z koncernem Warner Bros.

Na początku grudnia wytwórnia Warner Bros. niespodziewanie ogłosiła, że zamierza wydać potencjalne filmowe hity pokroju Diuny, Godzilli kontra Konga i Matriksa 4 jednocześnie w kinach i na platformie HBO Max. Decyzja ta ma, rzecz jasna, związek z przeciągającą się sytuacją pandemiczną, która mocno odciska swoje piętno na branży filmowej. Była ona zaskoczeniem także dla wytwórni Legendary Entertainment, do której należą prawa do ekranizacji powieści science fiction Franka Herberta i która pokryła 75% budżetu na produkcję filmu Denisa Villeneuve’a, o czym niedawno wspominaliśmy. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami serwisu Deadline, w razie nieporozumienia z Warner Bros. w sprawie premiery Diuny może ostatecznie dojść do batalii sądowej.

Trudno się dziwić oburzeniu włodarzy studia Legendary, które nawet nie zostało uprzedzone o planach Warner Bros. Oczekiwania wobec Diuny są wielkie i wypuszczenie filmu tak drogiego jak Blade Runner 2049 w dniu premiery na platformie HBO Max może zniweczyć plany na kontynuację i rozwój marki. Legendary jest przekonane, że opóźnienie premiery filmu na 1 października 2021 roku zwiększy szansę na odniesienie sukcesu finansowego, zwłaszcza w obliczu stopniowo wprowadzonej szczepionki przeciwko COVID-19. W każdym razie wytwórnia nie chce ryzykować z równoczesną premierą na HBO Max, która nie tylko może przynieść gigantyczne straty, ale także całkowicie pogrzebać markę.

Podobnie sprawa wygląda z Godzilla kontra Kong, ale w przypadku tego filmu Legendary jest w stanie zgodzić się na hybrydowy model dystrybucji pod warunkiem, że Warner Bros. zapłaci wytwórni rekompensatę. Mowa o kwocie rzędu 250 mln dolarów, czyli dokładnie tyle, ile zaoferował za produkcję Netflix (ostatecznie nie doszło do transakcji). Negocjacje w sprawie Diuny, która jest prawdopodobnie największym filmem na 2021 rok w ofercie Warner Bros., już tak łatwo nie pójdą, ale czy Legendary będzie zmuszone wytoczyć sprawę sądową, to się dopiero okaże. Na razie ten krok uważany jest za ostateczność.