Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 września 2021, 09:59

DayZ wciąż „żyje”, patch wprowadził Strefy Skażenia i 60 fps na PS5

DayZ otrzymało dużą aktualizację 1.14. Przynosi ona sporo nowości, w tym niebezpieczne Strefy Skażenia i dodatkowe przedmioty.

PATCH 1.14 TO M.IN.:
  1. strefy skażenia,
  2. nowe pułapki,
  3. ulepszone miejsca katastrof helikopterów,
  4. nowy karabin,
  5. 60 fps-ów na PS5.

Studio Bohemia Interactive wypuściło patch 1.14 do sieciowego survivala DayZ. Jest to największa tegoroczna aktualizacja do tej gry. Łatkę udostępniono równocześnie na pecetach oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4. W produkcję mogą także zagrać posiadacze Xboksa Series X/S i PlayStation 5. Na ostatniej z tych platform łatka zwiększyła płynność rozgrywki do 60 klatek na sekundę.

Najważniejszą nowością jest wprowadzenie tzw. Stref Skażenia (ang. Contaminated Areas). Wypełnione są one cennymi przedmiotami, zombiakami w kombinezonach hazmat i toksycznym gazem, wymagającym korzystania ze zużywających się filtrów do masek gazowych. Lokacje te obecne są w dwóch wariantach – statycznym i dynamicznym (w tym przypadku spawnują się w różnych miejscach świata gry).

Aktualizacja 1.14 dodaje także nowe pułapki – zarówno na zwierzęta i ryby, jak i ludzi. Odświeżono również miejsca katastrof helikopterów. Patch wprowadził ładniejszy model śmigłowca i lepsze efekty cząsteczkowe dymu, co ułatwia zlokalizowanie tych stref. Zwiększono także szansę na znalezienie tam wysokiej jakości sprzętu wojskowego. Łatka wprowadziła też karabin LE-MAS z magazynkiem mieszczącym 25 nabojów 5,56 × 45 mm.

Na aktualizację czekało wiele osób i spotkała się ona z ciepłym przyjęciem. Dawno minęły czasy, gdy DayZ było na ustach całej branży gier, ale gra w dalszym ciągu radzi sobie świetnie. W tym roku produkcja uzyskuje na Steamie ok. 30-40 tysięcy osób bawiących się jednocześnie w najgorętszych momentach dnia. Niektóre miesiące są lepsze, inne trochę gorsze, ale nie ma tutaj mowy o żadnych stałych trendach spadkowych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że na Steamie spośród ocen użytkowników wystawionych w ostatnich 30 dniach 85% jest pozytywnych, co serwis kategoryzuje jako „bardzo pozytywny odbiór gry”. Natomiast licząc wszystkie recenzje graczy od momenty premiery tylko 69% chwali DayZ. Oznacza to, że ludzie, którzy bawią się w ten tytuł obecnie, wyraźnie go lubią, co dobrze rokuje na przyszłość.

  1. Oficjalna strona DayZ
  2. Strona DayZ w serwisie Steam