Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 kwietnia 2018, 14:59

Czarna Pantera zatopiła Titanica

Black Panther nie przestaje zadziwiać. Najnowszy superbohaterski film Marvela wdrapał się na trzecie miejsce wśród najbardziej dochodowych filmów w historii rynku USA, zrzucając z podium Titanica. Natomiast w ostatnim tygodniu w tamtejszym box office rządził horror Ciche miejsce, wyprzedzając Ready Player One.

Choć kinowe łowy Czarnej Pantery nie są już tak obfite, najnowszy hit Marvela w dalszym ciągu przyciąga do amerykańskich kin tłumy widzów. W ostatnim tygodniu obraz Ryana Cooglera uzyskał kolejne 8,4 miliona dolarów, dzięki czemu w samych Stanach Zjednoczonych wygenerował już 665,3 mln dol. W efekcie Black Panther wyprzedziła Titanica, wskakując na trzecie miejsce wśród najbardziej dochodowych filmów w historii amerykańskiego rynku.

Czarna Pantera trzecim najbardziej dochodowym filmem w historii rynku USA. - Czarna Pantera zatopiła Titanica - wiadomość - 2018-04-09
Czarna Pantera trzecim najbardziej dochodowym filmem w historii rynku USA.

Obecnie w tej kategorii lepszym wynikiem od Czarnej Pantery mogą pochwalić się tylko dwa filmy: Star Wars: Przebudzenie Mocy (936,6 mln dol.) oraz Avatar (760,5 mln dol.), i zapewne nie ulegnie już to zmianie. Z kolei globalny rezultat superbohaterskiego widowiska wzrósł do 1,3 mld dolarów, co pozwoliło awansować przygodom T’Challi na dziesiąte miejsce wśród najbardziej dochodowych produkcji w historii. W tym przypadku wystarczy jeszcze ok. 40 mln dol. przychodu, aby wyprzedzić Gwiezdne wojny: Ostatniego Jedi oraz Harry’ego Pottera i Insygnia Śmierci: Część II, a tym samym wskoczyć na ósmą pozycję, tuż za Avengers: Czas Ultrona.

Ubiegły tydzień w amerykańskim box office należał do horroru Johna Krasinskiego Ciche miejsce, który zaliczył bardzo dobry weekend otwarcia, przynosząc 50 milionów dolarów (w pozostałych krajach dołożył jeszcze 21 mln dol.). Dla porównania, w ostatnich latach słabiej od A Quiet Place radziły sobie m.in. obie części ciepło przyjętej Obecności i Annabelle. Na drugim miejscu zestawienia uplasował się Spielbergowski Ready Player One (25 mln dol. przychodu), który w zakresie globalnym radzi sobie znakomicie (391 mln dol.), natomiast najniższy stopień podium przypadł Strażnikom cnoty (ang. Blockers) z udziałem Johna Ceny, czyli przyszłego odtwórcy roli Księcia w nadciągającej ekranizacji cyklu Duke Nukem.

Wyraźny spadek zainteresowania odnotowała Pacific Rim: Rebelia, czyli nieco mniej udana kontynuacja widowiska science fiction sprzed paru lat, która na całym świecie przyniosła 267 mln dol. Z grona najchętniej oglądanych filmów wypadł natomiast Tomb Raider. Obecny globalny rezultat najnowszych kinowych przygód Lary Croft kształtuje się na poziomie 262 mln dol.

  1. Przychody filmów w Box Office Mojo

Pozycja

Tytuł filmu

Przychód weekendowy

Łączny przychód w USA

Łączny przychód na całym świecie

1.

Ciche miejsce

50 mln dol.

50 mln dol.

71 mln dol.

2.

Ready Player One

25,1 mln

96,9 mln

391,3 mln

3.

Strażnicy cnoty (ang. Blockers)

21,4 mln

21,4 mln

32,1 mln

4.

Czarna Pantera

8,4 mln

665,3 mln

1,3 mld

5.

I Can Only Imagine

8,35 mln

69 mln

-

6.

Acrimony

8,1 mln

31,3 mln

31,7 mln

7.

Chappaquiddick

6,2 mln

6,2 mln

-

8.

Gnomeo i Julia. Tajemnica zaginionych krasnali (ang. Sherlock Gnomes)

5,6 mln

33,9 mln

45,8 mln

9.

Pacific Rim: Rebelia

4,9 mln

54,9 mln

267 mln

10.

Wyspa psów

4,6 mln

12 mln

17,5 mln