Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 23 lipca 2016, 09:59

autor: Adrian Werner

Crusader Kings: Chronicles - mobilna odsłona marki okazała się paragrafówką

Do dystrybucji w usługach App Store i Google Play trafiło Crusader Kings: Chronicles, czyli mobilna odsłona popularnej pecetowej marki. Co jednak ciekawe, zamiast znanej z pecetów strategii dostaliśmy grę paragrafową.

Popularna pecetowa seria Crusader Kings doczekała się mobilnej odsłony. Forma, jaką ona przybrała jest jednak bardzo zaskakująca. Zamiast znanej z PC rozbudowanej strategii otrzymaliśmy bowiem gamebooka, czyli grę paragrafową.

Crusader Kings: Chronicles, bo taki tytuł otrzymała ta produkcja, przenosi nas oczywiście w czasy średniowiecza, a konkretnie na Wyspy Brytyjskie, w sam środek konfliktu między Szkotami i Brytyjczykami. My wcielamy się w szlachcica imieniem Guy de Rose, który na początku kampanii dostaje w spadku po ojcu potężny zamek. Guy będzie musiał wzmocnić swoją pozycję, zyskać szacunek poddanych oraz pokrzyżować plany bezwzględnego rycerza, którego jedynym celem jest zniszczenie Rose’a.

Jak w przypadku każdej paragrafówki bywa, w Crusader Kings: Chronicles najważniejsza jest fabuła i studio Paradox Interactive postanowiło nie ryzykować, jeśli chodzi o jakość scenariusza. Dlatego do jego opracowania zatrudniony został autor powieści historycznych M. Harold Page.

Mechanizmy rozgrywki w Crusader Kings: Chronicles są klasyczne dla gamebooków. Podczas zabawy czytamy zatem narrację tekstową, wzbogaconą okazjonalnymi obrazkami. Co pewien czas stawiani jesteśmy przez wyborem jednej z kilku różnych akcji, a podjęte w ten sposób decyzje kierują fabułę na nowe tory. Produkcja jest w dużym stopniu nieliniowa i aby zobaczyć wszystkie możliwe historie musimy całość przejść kilka razu.

Do tego dochodzą lekkie elementy RPG. Postacie opisane są kilkoma statystykami, możemy rozwijać bohatera, a o wyniku niektórych akcji decydują niewidoczne rzuty kośćmi. Ponadto kluczową rolę w rozgrywce odgrywa tworzenie i utrzymywanie relacji z innymi postaciami, a gra oferuje odrębny interfejs pozwalający na monitorowanie tych stosunków.

Crusader Kings: Chronicles dostępne jest w wersjach na systemy mobilne iOS i Android. Na obu tych platformach kosztuje ok. 23 złote. Warto dodać, że gra nie jest pierwszym eksperymentem firmy Paradox w tym gatunku. Wcześniej na gamebooka przerobiono inną popularną markę tego studia, czego rezultatem była paragrafówka Hearts of Iron: War Stories.

Crusader Kings: Chronicles w App Store

Crusader Kings: Chronicles w Google Play