Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 października 2019, 09:07

Control - patch 1.04 dodaje DRM i usuwa tryb offline. Fani szukają winnych

Patch 1.04 do pecetowej wersji gry Control przyniósł sporo niemiłych niespodzianek. Dodał system DRM, wymuszający zabawę w trybie online i przez klienta Epic Games Store. Popsuł również kompatybilność z padem Steam Controller.

Control ukazało się pod koniec sierpnia tego roku. - Control - patch 1.04 dodaje DRM i usuwa tryb offline. Fani szukają winnych - wiadomość - 2019-10-18
Control ukazało się pod koniec sierpnia tego roku.

Przyzwyczailiśmy się, że patche ulepszają gry. Od tej zasady są jednak wyjątki, a kolejnym stała się nowa aktualizacja Control, czyli strzelanki autorstwa studia Remedy. Łatka opatrzona została numerem 1.04 i na PC psuje kompatybilność z padem Steam Controller. Co gorsza, dodaje także system DRM, co skutkuje wymogiem stałego połączenia z Internetem i wymusza rozgrywkę przez klienta Epic Games Store. Dawniej można było bawić się w trybie offline oraz uruchamiać grę bezpośrednio przez jej plik .exe.

Jeśli te zmiany Wam się nie podobają, to wstrzymajcie się na razie z aktualizowaniem gry. Niestety, takie posunięcie oznacza, że musicie także zrezygnować z trybu fotograficznego, gdyż został on dodany właśnie w patchu 1.04.

Zaimplementowanie DRM w aktualizacji jest trudnym do zrozumienia posunięciem. Gra wystartowała bez zabezpieczeń tego tupu, więc piracka wersja jest dostępna od dnia premiery. Wprowadzenie takich rozwiązań teraz jest więc mocno spóźnione. Możliwe zatem, że zrobiono to z myślą o nadchodzących dodatkach DLC, które mają ukazać się w przyszłym roku. Pojawiły się również spekulacje, że powodem jest chęć uniemożliwienia graczom pecetowym modyfikowania plików, co pozwalało odblokować elementy dostępne wyłącznie na PlayStation 4.

Sytuację komplikuje fakt, że nie wiadomo, kto odpowiada za te zmiany. Brakuje oficjalnych informacji, więc niektórzy fani obwiniają studio Remedy, podczas gdy inni winą obarczają wydawcę (505 Games) lub firmę Epic Games.

Przypomnijmy, że Control dostępne jest na PC, Xboksie One i PlayStation 4. Gra ukazała się 27 sierpnia tego roku i oferuje lokalizację kinową, czyli z polskimi napisami.

Produkcja spotkała się z ciepłym przyjęciem. Według serwisu Metacritic wersja pecetowa posiada średnią ocen na poziomie 84%. W przypadku wydania na PlayStation 4 jest to 82%, a edycja na Xboksa One może pochwalić się wynikiem 84%. Produkcja spodobała się również naszemu recenzentowi, który wystawił jej notę 8.0/10.

  1. Oficjalna strona gry
  2. Recenzja Control – nie interesuje Was ta gra? Popełniacie duży błąd
  3. Control - poradnik do gry