filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 28 lutego 2024, 19:49

autor: Pamela Jakiel

Christopher Nolan od 16 lat nie może się uporać z najsłynniejszym cytatem z Mrocznego Rycerza

Mroczny Rycerz pozostaje jednym z najbardziej cenionych filmów o superbohaterach. Z tej produkcji pochodzi pewna szczególna linia dialogowa. Christopher Nolan bardzo długo nie rozumiał jednak jej znaczenia.

Źródło fot. Mroczny Rycerz, Christopher Nolan, Warner Bros., 2008
i

Choć Christopher Nolan ma na koncie takie filmy jak Oppenheimer, Dunkierka czy Interstellar, to dla fanów komiksów zawsze pozostanie twórcą trylogii skupionej na Batmanie. Druga część serii, Mroczny Rycerz, została doceniona dwoma Oscarami. Z niej pochodzi pewna ważna i znana kwestia, która pada z ust portretowanego przez Aarona Eckharta Harveya Denta.

Pewnie większość widzów zapamiętała słowa: „Albo umierasz jako bohater, albo żyjesz wystarczająco długo, by stać się złoczyńcą”. Jak się okazało, autorem tych słów nie jest Christopher Nolan, ale jego brat, Jonathan – współautor scenariusza do Mrocznego Rycerza – z którym reżyser Oppenheimera wielokrotnie współpracował przy pisaniu swych filmów, m.in. wspomnianych widowisk Interstellar i Prestiż.

Po latach, w wywiadzie dla Deadline, Christopher Nolan wyjawił, że jeden z najsłynniejszych cytatów z jego filmów wciąż nie daje mu o sobie zapomnieć. Powód? Fakt, iż to Jonathan Nolan jest jego autorem oraz to, iż dopiero po latach twórca Interstellara zdał sobie sprawę, co oznaczają słowa wypowiedziane przez Dwie Twarze. Kiedy filmowiec pierwszy raz przeczytał tę linię dialogową, zupełnie nie zwrócił na nią uwagi i nie rozumiał, jakie niesie znaczenie. A zdanie to stanowiło prefigurację losów Harveya Denta – jego przemiany w złoczyńcę.

Napisał to mój brat [Jonathan Nolan]. Nie daje mi to spokoju, bo to zdanie rezonuje najbardziej. Wtedy tego nawet nie zrozumiałem. [Dent] mówi: „Albo umierasz jako bohater, albo żyjesz wystarczająco długo, aby stać się złoczyńcą”. Przeczytałem to w scenariuszu i pomyślałem, że to zostawię, ale w ogóle nie wiedziałem, co to oznacza. A potem lata od premiery filmu mijały, a cytat stawał się coraz prawdziwszy. Trafiał w sedno tej historii. Budujemy ich [bohaterów] po to, aby ich zniszczyć. W ten sposób traktujemy ludzi.

Ten cytat udowadnia, że dialogi, gdy są dobrze napisane, mają ogromny sens. Mogą podsumować historię, dodać produkcji wartości, a widzów zmusić do myślenia i sprawić, że dane dzieło zapamiętamy właśnie za sprawą linii dialogowej. Christopher Nolan wydaje się rozumieć, jak istotne dla filmów (przynajmniej tych, które sam reżyseruje) są wypowiedzi bohaterów. Jego kolega po fachu, Denis Villeneuve, zapatruje się na tę kwestię zupełnie inaczej, o czym niedawno opowiedział.

Jeśli chcecie przypomnieć sobie Mrocznego Rycerza, zajrzyjcie na Netfliksa lub HBO Max. To tam znajdziecie niezwykle udane widowisko Christophera Nolana.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej