Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 maja 2019, 11:45

autor: Bartosz "Frozen" Krawcewicz

Były deweloper symulatorów aresztowany za handel dokumentacją F-16 [Aktualizacja]

Amerykanie aresztowali obywatela Rosji, który skupował przez internet instrukcje obsługi ich samolotów bojowych, a następnie sprzedawał je dalej. Rosjanin pracował w firmie Eagle Dynamics, produkującej symulatory z cyklu Digital Combat Simulator. Nabyta dokumentacja miała mu pomóc w realistycznym odwzorowaniu amerykańskich maszyn w grze.

Aktualizacja

Eagle Dynamics wydało oficjalne oświadczenie w sprawie Tiszczenki:

Lozanna, 14 maja 2019 roku.

Grupa Eagle Dynamics z główną siedzibą w Lozannie w Szwajcarii, potwierdza, że jeden z jej pracowników został aresztowany w stanie Utah (USA) pod zarzutem zdobywania, eksportu i sprzedaży zastrzeżonych amerykańskich podręczników do samolotów myśliwskich, w szczególności F-16.

Eagle Dynamics potwierdza, że nie było w żaden sposób zaangażowane w działania swojego pracownika, który działał w czysto prywatnym kontekście i dla własnych interesów.

Firma opracowuje wszystkie elementy symulatora lotnictwa DCS wyłącznie w oparciu o publicznie dostępne informacje i nigdy nie wykorzystywała ani nie próbowała zdobyć żadnych tajnych danych.

Firma wszczęła wewnętrzne dochodzenie w sprawie działań swojego pracownika i nie znalazła w materiałach przedsiębiorstwa niczego, co miałoby związek z zarzutami przeciwko niemu. Dochodzenie potwierdziło w szczególności, że nie wykorzystano żadnych zasobów firmy oraz że nie uzyskano ani nie przechowywano w systemach przedsiębiorstwa żadnych dokumentów o ograniczonym dostępie do wywozu. Ponadto przedsiębiorstwo potwierdza, że pracownik nie był zaangażowany w żadne prace ani badania związane z opracowaniem nadchodzącego modułu samolotu F-16.

Prace nad modułem F-16 i innymi, które są obecnie w trakcie opracowywania, będą kontynuowane w celu dalszego rozwoju doświadczeń symulacyjnych DCS World. Wydarzenia te nie wpłyną na zaangażowanie Eagle Dynamics w sprawy użytkowników i lojalnej społeczności.

Dziękuję,

Matt Wagner

Starszy producent, Eagle Dynamics SA

Oryginalna wiadomość

Instrukcja obsługi samolotu F-16. - Były deweloper symulatorów aresztowany za handel dokumentacją F-16 - wiadomość - 2019-05-15
Instrukcja obsługi samolotu F-16.
W SKRÓCIE:
  • obywatel Rosji Oleg Michajłowicz Tiszczenko został aresztowany za to, że nielegalnie kupował instrukcje do amerykańskich samolotów bojowych;
  • twierdzi, że potrzebował ich do prac nad realistycznym symulatorem lotu;
  • zakupione instrukcje sprzedawał dalej do innych krajów.

Rosjanin Oleg Michajłowicz Tiszczenko został aresztowany przez amerykańskie władze za przemyt instrukcji obsługi samolotów bojowych z USA do Rosji. Tiszczenko był pracownikiem firmy Eagle Dynamics, tworzącej gry z serii Digital Combat Simulator. Zakupiona dokumentacja miała mu pomóc w lepszym odwzorowaniu zachowania i wyglądu amerykańskich samolotów bojowych w produkowanym przez jego studio tytule.

W 2011 roku nabył on instrukcję dokładnie opisującą zasadę działania samolotów F-16. Ponieważ nie mogła ona oficjalnie opuścić terytorium Stanów Zjednoczonych, do pozyskania jej Tiszczenko wykorzystał pośrednika – znalezionego na internetowym forum, pochodzącego z Teksasu fana symulatorów, który oficjalnie nabył ją w swoim imieniu, po czym odesłał do Rosjanina.

Zdobytą w ten sposób instrukcję Tiszczenko skopiował i zaczął odsprzedawać na eBayu. Wśród jego klientów znajdowali się m.in. obywatele Cypru, Japonii, Holandii, Australii, Niemiec i Tajwanu. W marcu 2016 roku agenci Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych skontaktowali się z Rosjaninem za pośrednictwem tego samego forum, na którym w 2011 roku Tiszczenko dobił targu z fanem symulatorów z Teksasu. Agenci udawali, że dzięki swoim dojściom mogą zdobyć dla niego kolejne dokumentacje. Rosjanin wyraził zainteresowanie instrukcjami obsługi F-35 i F-22 – najnowszych wówczas samolotów sił powietrznych USA, których odwzorowanie w grze byłoby niemożliwe, z czego Tiszczenko doskonale zdawał sobie sprawę.

Zaraz po tym wydarzeniu Oleg Michajłowicz Tiszczenko został postawiony w stan oskarżenia. Amerykanom udało się go aresztować dopiero teraz. Wpadł, ponieważ wybrał się do Gruzji – kraju, z którym Stany Zjednoczone mają podpisaną umowę ekstradycyjną. Jego pomocnikowi z Teksasu również postawiono zarzuty, jednak zostały one oddalone w zeszłym tygodniu. Tiszczenko przetrzymywany jest obecnie w hrabstwie Weber w stanie Utah. Rosjanin jest oskarżony o spisek przeciwko USA, przemyt oraz naruszenie ustawy o kontroli eksportu broni.

Na oficjalnym forum firmy Eagle Dynamics, w której Tiszczenko pracował, przedstawiciel studia napisał:

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, w którą wciągnięto Eagle Dynamics, oficjalne oświadczenie wydamy później, po konsultacji z radcą prawnym. Do tego czasu, nasze plany na przyszłość pozostają bez zmian. Do chwili wydania oficjalnego oświadczenia nie mamy nic więcej do dodania.

Eagle Dynamics zostało założone w 1991 roku w Moskwie, a jego specjalnością są symulatory lotnicze. Najpopularniejszą serią przedsiębiorstwa jest obecnie Digital Combat Simulator.

  1. Digital Combat Simulator – oficjalna strona